Naukowy Portal Archiwalny
UKRAINA: Szkolenie medyczne dla pracowników Państwowej Służby Archiwalnej
W dniach od 30 czerwca do 1 lipca 2025 r. w Państwowej Archiwalnej Bibliotece Naukowej odbyło się szkolenie z medycyny taktycznej (medycyny pola walki) i pierwszej pomocy dla pracowników Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy pierwszego zastępcy przewodniczącego Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy, Tetiany Szewczenko.
Poprawiony (sobota, 05 lipca 2025 07:28)
UKRAINA: Archiwa i dyplomacja: jak historia pomaga Ukrainie w nawiązaniu stosunków międzynarodowych?
Poprawiony (wtorek, 17 czerwca 2025 18:36)
SZWAJCARIA: Zmarł Jacek Sygnarski - Prezes Fundacji Archivum Helveto-Polonicum we FryburguZ wielkim smutkiem i żalem żegnamy śp. Jacka Sygnarskiego (1943-2025) założyciela i prezesa Fundacji Archivum Helveto-Polonicum we Fryburgu, kustosza pamiątek po Polakach w Szwajcarii, archiwistę i bibliotekarza. W wyniku zbiegu okoliczności, splotu losów ludzkich i wielkiej historii, po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. w Polsce, Ludwika i Jacek Sygnarscy, wówczas pracownicy Geofizyki w Toruniu, zmuszeni zostali do pozostania w Szwajcarii, która stała się w sposób niezamierzony ich drugą ojczyzną. Ich wakacyjny wyjazd w 1981 roku do wujka, doktora Antoniego Brableca, byłego żołnierza 2 Dywizji Strzelców Pieszych, legł u podstaw powstania ważnego ośrodka polskości, który zgromadził największe w Szwajcarii polskie zbiory biblioteczne i archiwalne. Nic nie dzieje się jednak całkowicie przypadkowo i czynnik ludzki zawsze jest najważniejszy. Poprawiony (wtorek, 10 czerwca 2025 20:18)
MRA: Webinaria Międzynarodowego Tygodnia Archiwów #IAW2025W trakcie Międzynarodowego Tygodnia Archiwów przewidziano w dniach 9-13 czerwca 2025 r. 9 webinariów. Udział w webinariach jest otwarty dla wszystkich i bezpłatny. Zaproponowane zajęcia nawiązują do czterech zagadnień tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Archiwów: Poprawiony (sobota, 07 czerwca 2025 06:57)
FRANCJA – POLSKA: Nagrodzona edycja wyjątkowego polonicumLaureatem konkursu ACADEMIA 2025 na najlepszą książkę akademicką i naukową został „Najstarszy atlas Rzeczypospolitej Obojga Narodów Nicolasa Sansona (1600‒1667)” – pieczołowicie wykonana edycja dzieła, którego autor był przedsiębiorcą, wytwarzającym i drukującym mapy, w celach komercyjnych. Mapę Rzeczypospolitej oraz szczegółowe opisy jej części wykonał w okresie, kiedy członkowie francuskiego rodu Kondeuszy liczyli na objęcie tronu polskiego w wyniku wolnej elekcji, więc mapy ich potencjalnego królestwa okazywały się bardzo cenne. Były później drukowane i sprzedawane, mimo że żaden Francuz w XVII i XVIII w. nie został królem polskim. Obecnie atlas złożony z 15 map wraz z opisami przechowywany jest w archiwum Musée Condé na zamku w Chantilly. Jego kompletną publikację przygotowali pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku dr Wojciech Walczak i dr hab. Karol Łopatecki oraz Andrew Pernal professor emeritus z Kanady, który jako pierwszy zwrócił uwagę na te kartografika. Wydanej przez Instytut Polonika publikacji Maciej Buszewicz nadał piękną szatę graficzną. Widoczna na okładce lupa przydaje się faktycznie, kiedy istnieje potrzeba dokładnego wczytania się w zawartość reprodukowanych map – mimo że są wszyte z możliwością rozłożenia do wielkości dwóch kart, to zawarte w nich szczegóły i tak są dość drobne. Widoczne zaś w tytule daty to nie daty powstawania atlasu, ale życia jego autora. Poprawiony (wtorek, 03 czerwca 2025 20:31)
|