Naukowy Portal Archiwalny

UKRAINA: Archiwum w Chersoniu zagrożone powodzią

Archiwiści z Chersonia w dniu 6 czerwca 2023 r. informują: „Dzisiejszy dzień był jednym z najdłuższych dni od początku wojny.Przeżyliśmy okupację, kradzież dokumentów, lądowanie miny pod drugim budynkiem.Rano archiwistów czekało nowe wyzwanie – drugi budynek archiwum wchodzi do strefy potencjalnego zalania w wyniku zniszczenia przez rosyjskich okupantów Elektrowni Kachowskiej. O godzinie 7:00 archiwiści przystąpili do ewakuacji zasobu z budynku.

Poprawiony (czwartek, 08 czerwca 2023 06:29)

Więcej…

 

MRA: 75 lecie i Tydzień Archiwów 2023

9 czerwca 1948 r. w Paryżu powstała Międzynarodowa Rada Archiwów. Ów dzień, dzień powstania, jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Archiwów -  święto archiwistów i równocześnie ogólnoświatowa akcją promocji archiwów, wiedzy o nich w społeczeństwach. W tym roku ma on szczególne uroczysty charakter, minęło bowiem  siedemdziesiąt pięć lat nieustannej pracy Rady nad wspólnymi zagadnieniami archiwistyki. Międzynarodowa Rada Archiwów przetrwała trudny okres dwubiegunowego politycznie świata i obecnie, dzięki pracy między innymi nad międzynarodowymi standardami archiwalnymi, wyznacza elementarne kierunki wspólnej metodyki archiwalnej.

Poprawiony (niedziela, 04 czerwca 2023 19:33)

Więcej…

 

UKRAINA: „Kijów wczoraj i dziś: podróż w czasie”

W Dniu Kijowa, 25 maja 2023 r. o godzinie 15.00, w Parku im. Tarasa Szewczenki odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Kijów wczoraj i dziś: podróż w czasie”, która została zrealizowana przy wsparciu Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy oraz Wydział Komunikacji Publicznej Organu Wykonawczego Rady Miejskiej Kijowa (Państwowej Administracja Miasta Kijowa).
Na ekspozycję składają się fotografie przedstawiające widoki Kijowa od końca XIX do początku XX wieku, z zasobu Centralnego Państwowego Archiwum Audiowizualnego i Elektronicznego w Kijowie, oraz współczesne fotografie ze zbiorów „Wieczornego Kijowa” („Вечірній Київ” – dziennik ukazujący się od 1927 r. i portal internetowy), odzwierciedlające teraźniejszość stolicy Ukrainy.

Więcej…

 

NIEMCY: Oskar Schindler – życie na Oskara

Oskar Schindler urodził się 28 kwietnia 1908 r. w Zwittau (dziś: Svitavy, Czechy), gdzie dorastał i zdobył praktykę zawodową jako inżynier w fabryce maszyn rolniczych swojego ojca. Ożenił się z Emilie Pelzl w 1928 roku. Od 1935 pracował w niemieckim kontrwywiadzie w Ostrawie i Wrocławiu, za co została aresztowany przez władze czechosłowackie w 1938.Zwolniono go z więzienia po aneksji Kraju Sudetów przez III Rzeszę. Wstąpił wówczas do NSDAP. W 1939 r. wziął udział w prowokacji gliwickiej. Początki kariery, jako lojalnego funkcjonariusza i przedsiębiorcy służącego III, nie zapowiadały wiec późniejszej postawy Oskara Schindlera wobec aparatu władzy III Rzeszy. Po niemieckiej inwazji na Polskę Schindler zajął się produkcją naczyń i przyborów kuchennych dla Wehrmachtu w „Deutsche Emailwarenfabrik” (DEF)- wcześniej Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” w Krakowie na Podgórzu , którą Schindler przejął za niewielkie pieniądze. Jego fabryka została sklasyfikowana jako ważna dla gospodarki niemieckiej w stanie wojny, zwłaszcza, że później produkowała również amunicję.

Poprawiony (wtorek, 23 maja 2023 19:45)

Więcej…

 

FRANCJA: Kolejne zespoły archiwalne z okresu II wojny światowej i późniejszych wydarzeń dostępne dla użytkowników

20 kwietnia 2023 r. portal FranceArchives opublikował listę rozporządzeń (fr. arreté) będących odstępstwami (dérogation) ogólnymi w zakresie okresów nieudostępniania akt, które zostały wydane przez ministerstwa będące właściwymi dla spraw kultury. Tego typu rozporządzenia były wydawane od 1998 r. Wówczas Ministerstwo Kultury w porozumieniu z Ministerstwem Obrony wydały kilka takich przepisów, otwierając użytkownikom dostęp do zbiorów z II wojny światowej. Późniejsze odstępstwa objęły inne okresy historyczne lub konkretne sprawy.

Poprawiony (sobota, 20 maja 2023 06:17)

Więcej…

 


Międzynarodowy Tydzień
Archiwów
5 - 9 czerwca 2023

ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology