Naukowy Portal Archiwalny

CZECHY: Ministerialna odezwa na Międzynarodowy Dzień Archiwów

Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, czyli zwierzchni organ tutejszych archiwów państwowych, a jednocześnie odpowiedzialny za zachowanie całego narodowego dziedzictwa archiwalnego, z okazji przypadającego 9 czerwca 2024 r. Międzynarodowego Dnia Archiwów (MDA), wydało specjalną odezwę-zaproszenie.

W zamieszczonym w Internecie tekście znalazła się zachęta do odwiedzenia tego dnia instytucji archiwalnych, w których można będzie można zobaczyć m.in. z: „oryginały średniowiecznych dokumentów, akta sądowe, a także mumię kota”.

Poprawiony (środa, 12 czerwca 2024 20:11)

Więcej…

 

POLSKA: „Archiwa – zwierciadła czasu, skarbnice pamięci”


W dwóch tomach, które właśnie ukazały się nakładem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, zamieszczone zostały nie tylko teksty referatów wygłoszonych na VIII Powszechnym Zjeździe Archiwistów Polskichw Łodzi we wrześniu 2022 r. Pamiętnik zjazdowy został zredagowany przez Pawła Guta, Wiesława Nowosada i Pawła Pietrzyka przy współpracy Magdaleny Biniaś-Szkopek, Waldemara Chorążyczewskiego, Lucyny Harc, Marleny Jabłońskiej i Marka Konstankiewicza, którzy byli także autorami wstępów do rozdziałów mówiących o zawartości organizowanych przez siebie sesji. Prezentowana publikacja, wydana w Warszawie, a wydrukowana w Szczecinie, jest więc po części syntetycznym sprawozdaniem z przebiegu obrad, daje też możliwość zapoznania się z większością wygłoszonych tez i pokazanych przykładów, nawet z tymi, na których przedstawienie nie wystarczyło czasu w trakcie zjazdu.

Poprawiony (sobota, 08 czerwca 2024 19:07)

Więcej…

 

MRA: Międzynarodowy Tydzień Archiwów 3 - 9 czerwca 2024

Na niedzielę 9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów obchodzony od 2007 r. na pamiątkę powołania w Paryżu 9 czerwca 1948 r. Międzynarodowej Rady Archiwów. W 2019 r. obchodzono jubileusz 60 lecia organizacji przez cały tydzień i od tej pory przyjęto, że związane z archiwistyką i archiwami wydarzenia będą się odbywały przez cały tydzień, który nazwano  Międzynarodowym Tygodniem Archiwów - IAW (International Archives Week).
Przypomnijmy ogólne cele:
- Uwrażliwienie społeczeństwa na znaczenie archiwów i dokumentacji;
- Uwrażliwienie decydentów na korzyści płynące z zarządzania dokumentacją dla dobrego zarządzania i wydajnego rozwoju;
- Oddziaływać na społeczeństwo aby pobudzało sektor publiczny i prywatny do niezbędnych działań dla przechowywania archiwaliów w sposób trwały i ułatwiały dostęp do nich;
- Zwracać uwagę na unikatowe, nadzwyczajne i rzadkie  dokumenty przechowywane w instytucjach archiwalnych;
- Poprawiać wizerunek archiwów i ich zasobów starając się zwiększyć ich reputację.

Poprawiony (czwartek, 30 maja 2024 19:43)

Więcej…

 

UKRAINA: Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Narodu Tatarów Krymskich

Na stronie internetowej Archiwum Państwowego Obwodu Zaporoskiego opublikowano małą wystawę dokumentów z zasobu Archiwum, z okazji Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Narodu Tatarów Krymskich, który obchodzony jest corocznie 18 maja.
W Związku Sowieckim Tatarów krymskich oskarżono o współpracę z Niemcami i masową dezercję.18 maja 1944 r. rozpoczęła się ich masowa wywózka - ludzie zabierali ze sobą tylko dokumenty i to, co najpotrzebniejsze, zostawiając cały pozostały majątek. W dniach 18-20 maja 1944 r. do Azji Centralnej przymusowo wywieziono ponad 183 tysiące osób narodowości tatarskiej,kolejne 5 tysięcy– do Podmoskiewskiego Zagłębia Węglowego; 6 tysięcy zesłano do łagrów.W czerwcu 1944 r. wysiedlono pozostałych 3141 Tatarów krymskich, którym udało się uciec w maju.Żołnierze narodowości tatarskiej po zakończeniu II wojny zostali wysłani do obozów pracy na Syberii i Uralu.Rodzinom udało się ponownie połączyć dopiero po 1953 roku.

Poprawiony (niedziela, 26 maja 2024 11:43)

Więcej…

 

WĘGRY: 75 lat stosunków dyplomatycznych węgiersko-chińskich – wystawa on-line

Węgierskie Archiwa Narodowe (Magyar Nemzeti Levéltár) prezentują wystawę on-linez okazji przypadającej w dniu 6 października 2024 r. siedemdziesiątej piątej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Węgierską Republiką Ludową i Chińską Republiką Ludową (której utworzenie zostało proklamowane 1 października 1949 r.).

Poprawiony (niedziela, 19 maja 2024 20:25)

Więcej…

 
ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology