Naukowy Portal Archiwalny

NIEMCY: Materiały wybuchowe, szpiedzy, manuskrypty i inne fajerwerkiw archiwum - Skarby z archiwum Deutsches Museum w Monachium

Archiwum Deutsches Museum jest jednym z najważniejszych archiwów specjalizujących się  historii nauki i techniki na świecie. Na liczący blisko 5 km akt zasób składają się wyjątkowe dokumenty obejmujące dziewięć wieków historii, w tym średniowieczne manuskrypty, dokumenty i medale nagrody Nobla, najwcześniejsze rysunki pioniera lotnictwa Otto Lilienthala czy laboratoryjna księga Otto Hahna z odkryciem rozszczepienia jądrowego. Oprócz tego w archiwum znajdziemy ok. 1,4 miliona fotografii, tysiące planów, filmy i nagrania audio, obrazy, plakaty. Muzeum powstało w 1908 roku i wkrótce potem powstało także archiwum, które z czasem przejęło funkcję gromadzenia szeroko rozumianych dokumentów przejmowanych wcześniej jako obiekty muzealne. Te zaś, ze względu na swój status muzealny nie mogłyby być szeroko udostępniane do badań naukowych.  
Wilhelm Füßl  wieloletni szef archiwum Deutsches Museum, opublikował właśnie swoją książkę poświęconą skarbom tego prześwietnego archiwum „Schatzkammer für Technik und Wissenschaft. Das Archiv des Deutschen Museums”

Poprawiony (środa, 30 listopada 2022 16:51)

Więcej…

 

WŁOCHY: 150 lecie włoskiego Korpusu Alpejskiego

Wystawa Archiwum Państwowego w Sienie opowiada historię Wielkiej Wojny-  I wojny światowej - poprzez postać Ettore Martiniego, oficera batalionu Val Chisone (nazwa batalionu pochodzi  od zachodniopiemonckiej wsi Val Chione, obecnie turystycznego ośrodka alpejskiego), który wsławił się zdobyciem półki skalnej góry Lagazuoi Piccolo (2778m). Batalion był częścią włoskiego korpusu alpejskiego Corpo degli Alpi    i właśnie jubileusz  150 lecia powstania tego korpusu (1872 - 1922) stało się pretekstem tego wydarzenia. Wystawa zatytułowana  "Ettore Martini, Alpino della Cengia.

Poprawiony (środa, 30 listopada 2022 16:32)

Więcej…

 

UKRAINA: Anatolij Chromow odwiedził wyzwolony Chersoń

Szef Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy Anatolij Chromow w dniu 23 listopada 2022 r. odwiedził Państwowe Archiwum Obwodu Chersońskiego. Spotkał się z jego pracownikami i podziękował im za ofiarną pracę. Podczas spotkania z zespołem ustalono, jakie kroki powinny być podjęte jako pierwsze dla wznowienia działalności Archiwum. Anatolij Chromow położył nacisk na konieczność szybkiego sporządzenia wykazu zespołów archiwalnych skradzionych przez rosyjskich okupantów i dokonał przeglądu magazynu archiwalnego drugiego budynku chersońskiego Archiwum (budynek pierwszy został wyszabrowany przez Rosjan, o czym pisaliśmy na naszym portalu). Następnie A. Chromow spotkał się z szefem Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Jarosławem Januszewiczem i omówił kwestię ogrzewania pomieszczeń archiwum oraz wyposażenia go w generator prądu. Podjęto również kwestię ewakuacji zasobu archiwalnego w bezpieczniejsze rejony Ukrainy, w celu jego dalszej digitalizacji.

Poprawiony (wtorek, 29 listopada 2022 17:01)

Więcej…

 

NIEMCY: Podziel się z nami swoją historią-nowa formuła odtwarzania pamięci historycznej przez bawarskie centrum regionalne

Małe okruchy pamięci, puzzle, które składają się wielką panoramę historii regionu – wszystko to dzięki platformie heimat:hub dla Bawarii nad Dolnym Menem wkrótce powinno to stać się rzeczywistością. Pod adresem www.heimathub.de  powstaje cyfrowe centrum historii regionu. Umożliwia ono użytkownikom łączenie się w sieci, dzielenie się wiedzą i dokumentami, odkrywanie historii regionu i ludzi w przestrzeni wirtualnej. Dano tym sygnał startowy dla nowego, innowacyjnego projektu cyfrowego: Albert Füracker, bawarski Minister Finansów i Regionu, przekazał decyzję o sfinansowaniu projektu „Digital-analog-razem. Projekt HeimatHub w bawarskim Dolnym Menem” EricowiLeidererowi, burmistrzowi Aschaffenburg. Wartość Projektu  HeimatHub na bawarskim Dolnym Menem wynosi prawie 300 000 euro i jego realizacja  potrwa do lata 2024 roku.

Poprawiony (niedziela, 27 listopada 2022 11:26)

Więcej…

 

FRANCJA: Raport z działalności archiwów za 2021 rok

Międzyresortowy Wydział Archiwów Francji 2 listopada 2022 r. opublikowała raport z rocznej działalności sieci archiwów francuskich za 2021 r. W roku sprawozdawczym sieć ta obejmowała: 3 służby o kompetencjach krajowych, 100 archiwów departamentalnych, 17 archiwów regionalnych, prawie 600 archiwów miejskich i międzygminnych oraz około 100 krajowych i lokalnych instytucjach publicznych z zasobem archiwalnym.
Sprawozdanie powstaje rokrocznie na odstawie Art. R.212-56 R212 Kodeksu dziedzictwa kultury.

Poprawiony (niedziela, 20 listopada 2022 19:10)

Więcej…

 
ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology