Naukowy Portal Archiwalny
CZECHY: Konferencja współpracy archiwów i muzeów
Czescy archiwiści i muzealnicy przygotowują wspólną konferencję naukową zatytułowaną po prostu „Archiwa & Muzea (Archivy& Muzea), która odbędzie się w dniach 6 i 7 listopada 2024 r. w siedzibie Zachodnioczeskiego Muzeum w Pilźnie (Západočeské muzeum v Plzni).
Konferencja skupiać się będzie na trzech obszarach tematycznych. Pierwszy skoncentruje się na opisaniu i analizie ram legislacyjnych, w których funkcjonują obie powiązane ze sobą instytucje. Kolejne dwa bloki będą natomiast otwarte dla wszystkich archiwistów i muzealników, którzy chcieliby podzielić się praktycznym doświadczeniem w tworzeniu i realizacji wspólnych projektów lub innych możliwościach współpracy. Omawiane będę takie zagadnienia jak ewidencja i udostępnianie, czy też przykłady dobrych praktyk w codziennej pracy.
Poprawiony (wtorek, 15 października 2024 19:29)
WŁOCHY: Archiwa w trakcie ewolucji- cykl seminariów zorganizowanych przez SOS ArchiviWłoskie stowarzyszenie SOS Archivi zapowiedziało cykl 8 seminariów poświęconych zagadnieniom istotnym dla współczesnych archiwów takich jak: transformacja cyfrowa (tu rozumiana jako digitalizacja zasobu tradycyjnego, udostępnianie zasobów, konserwacja, waloryzacja archiwaliów w kontekście dokumentacji masowej oraz współpraca archiwistów i instytucji w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego. Seminaria odbędą się poprzez bezpośredni streaming pomiędzy 24 października 2024 a 9 czerwca 2025 r. Poprawiony (poniedziałek, 14 października 2024 19:54)
Żegnamy dr hab. Annę KrochmalDnia 8 października 2024 r. odeszła od nas dr hab. Anna Bożena Krochmal, archiwista, historyk, człowiek niezwykle życzliwy i pogodny, wieloletni pracownik Archiwów Państwowych. Pracowała m.in. w Archiwum Państwowym w Przemyślu (1989-1999), zaś w ostatnich latach, jako , wybitny specjalista w zakresie archiwoznawstwa i współpracy międzynarodowej, kierowała Departamentem Popularyzacji Działalności Archiwalnej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.Jako dyrektor tego Departamentu koordynowała kontakty Archiwów Państwowych z kilkudziesięcioma archiwami narodowymi w Europie i poza nią. Swym zaangażowanie wspierała również polonijne archiwa oraz inne instytucje pamięci rozsiane po całym Świecie.Stała na czele kilku międzynarodowych programów badawczych, jak Centrum Informacji Archiwalnej, Odtworzenie Pamięci Polski, INDEX represjonowanych za pomoc Żydom, Wspólne Dziedzictwo Archiwalne. Uczestniczyła w przedsięwzięciach obejmujących poszukiwanie, rejestrację i kopiowanie materiałów do historii Polski, rozsianych w archiwach zagranicznych. Dr hab. Anna Krochmal prowadziła samodzielnie rozległe badania archiwalne i historyczne, których rezultaty znalazły odzwierciedlenie w licznych publikacjach naukowych. Była również autorką i redaktorką ważnych edycji źródłowych. Swoje dociekania badawcze prezentowała na wielu konferencjach naukowych (krajowych i zagranicznych), przy czym sama była niejednokrotnie ich i organizatorką. Inicjowała i realizowała liczne wystawy archiwalne. Informację o śmierci dr hab. Anny Krochmal cały zespół naszego portalu przyjął z niedowierzaniem i ogromnym smutkiem. Rodzinie i wszystkim bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Poprawiony (wtorek, 15 października 2024 19:31)
JAPONIA: Smok - zodiak roku 2024. Wystawa w Archiwum Narodowym w TokioJapońskie znaki zodiaku to 12 zwierząt. Są to kolejno: szczur, krowa, tygrys, królik, smok, wąż, koń, kozioł, małpa, kogut, pies oraz świnia. Podział ten wywodzi się z chińskiego systemu astrologicznego, opartego na cyklu obiegowym Jowisza wokół słońca, trwającym w przybliżeniu 12 lat. Każdy rok reprezentuje inny znak zodiaku. Rok 2024 jest rokiem smoka. Z tej okazji Archiwum Narodowej Japonii w Tokio przygotowało specjalną wystawę starych dokumentów. Poprawiony (poniedziałek, 07 października 2024 15:50)
CZECHY: Konferencja w 680 rocznicę ustanowienia w Pradze arcybiskupstwaW dniach 17-18 października 2024 r. czescy archiwiści i historycy specjalną sesją naukową postanowili uczcić dwa doniosłe wydarzenia z historii kraju, jakim jest 680 rocznica podniesienia biskupstwa praskiego do rangi arcybiskupstwa, a jednoczesnego powołania biskupstwa w Litomyšlu. Hasłem konferencji będzie łacińskie zdanie „Ex superne Providencia maiestatis”. Poprawiony (niedziela, 06 października 2024 17:20)
|
- POLSKA: Białystok, XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich
- UKRAINA: Ukraina jednym ze światowych liderów w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych
- UKRAINA: Konsultacje z kierownictwem Instytutu Pileckiego w Berlinie
- CZECHY: Międzynarodowe warsztaty poświęcone kartografii etnolingwistycznej (XVIII–XXI wiek)