Naukowy Portal Archiwalny
CZECHY: Stan archiwów państwowych na dzień 9 czerwca
Z okazji minionego na początku czerwca Międzynarodowego Tygodnia Archiwów czeskie archiwa państwowe przygotowały jak zwykle wiele różnorodnych i interesujących wydarzeń, z którymi można zapoznać się na stronach internetowych poszczególnych archiwów, ale niejako przy okazji Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, któremu tu podlegają wszystkie archiwa historyczne, przygotowało kilka informacji o aktualnym stanie tych instytucji.
Kierowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sieć archiwów historycznych obejmuje osiem archiwów państwowych na czele z Archiwum Narodowym, którym podlega sieć 58 oddziałów powiatowych. Archiwa te posiadają 130 budynków i obejmują około 3/4 całego narodowego dziedzictwa archiwalnego Republiki Czeskiej. Oprócz dwóch archiwów o zasięgu ogólnokrajowym i siedmiu archiwów państwowych, o których była mowa przed chwilą, cała czeska sieć archiwalna składa się z archiwów ponadto z jednostek samorządu terytorialnego, archiwów specjalistycznych (urzędów centralnych, uczelni wyższych, instytucji narodowych itp.), archiwów prywatnych i tzw. archiwów bezpieczeństwa. Największym archiwum gromadzącym klasyczne materiały jest Archiwum Narodowe (133800 metrów bieżących), największym archiwum cyfrowym jest Archiwum Czeskiej Telewizji z (2500 terabajtów archiwów).
Poprawiony (sobota, 24 czerwca 2023 12:42)
MRA: Oświadczenie o zagrożeniu zniszczeniem archiwów w SudanieMiędzynarodowa Rada Archiwów opublikowała oświadczenie o zaniepokojeniu w związku z zagrożeniem i niszczeniem archiwów w Sudanie. W wyniku konfliktu pomiędzy szefem państwa i dowódcą wojsk rządowych Sudanu (około 200 - 250 tys. żołnierzy) gen. Abdel Fattah Abdurahman al-Burhan ,em a jego zastępcą , dowódcą Sił Szybkiego Reagowania (około 100 tyś żołnierzy) gen. Mohammedem Hamdan „Hemetti” Dagalo w stolicy Sudanu Chartumie w kwietniu br. wybuchły zacięte walki. Obaj generałowie nie porozumieli się w kwestii zwierzchnictwa nad armią i przekazania władzy nad państwem cywilnemu rządowi. W wyniku walk doszło do pożaru w Instytucie Badań Przemysłowych (l'Institut de Recherche Industrielle) sąsiadującym bezpośrednio z Narodowym Biurem Archiwów (Bureau National des Archives), Muzeum Narodowym i Biblioteką Narodową Sudanu. Instytucje te są głównymi przechowawcami źródeł historycznych do dziejów państwa. Poprawiony (sobota, 24 czerwca 2023 12:45)
POLSKA: Siedlce, Konferencja „Zbiory, spuścizny, kolekcje w archiwach i poza archiwami” W dniach 25-26 maja 2023 odbyły się IV Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze, których temat brzmiał „Zbiory, spuścizny, kolekcje w archiwach i poza archiwami”. Zgromadziły one licznych słuchaczy i ponad pięćdziesięciu prelegentów. Ich wystąpienia pogrupowano w 3 sekcjach: Czas zbiorów (archiwalnych), Wokół spuścizn archiwalnych oraz Zbiory archiwalne jako źródła historyczne, a obrady odbywały się w 12 panelach. W przedstawionych referatach przeważał aspekt archiwoznawczy, z silnymi akcentami źródłoznawczymi i historycznymi. Poprawiony (środa, 21 czerwca 2023 19:42)
UKRAINA: Szwecja przekazała ukraińskim archiwom uwierzytelniony odpis Konstytucji Filipa Orlika
Poprawiony (wtorek, 13 czerwca 2023 19:21)
WŁOCHY: Florencja – Traktat Rzymski w Archiwum Historycznym Unii Europejskiej5 czerwca 2023 r. Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Włoch przekazał do Archiwum Historycznego Unii Europejskiej uwierzytelnioną kopię dokumentów założycielskich Unii Europejskiej – Traktatu Rzymskiego podpisanego 27 marca 1957 r. Nabytek Archiwum składa się z traktatów ustanawiających Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom) i Europejską Wspólnotę Gospodarczą, Konwencji o niektórych wspólnych instytucjach Wspólnot Europejskich oraz aktu końcowego Konferencji Międzyrządowej w sprawie wspólnego rynku i Euratomu. Poprawiony (niedziela, 11 czerwca 2023 19:27)
|