Naukowy Portal Archiwalny

UKRAINA: Okrągły stół: „Iskry i popioły polskiego powstania styczniowego”

W dniu 5 maja 2023 r. szef Państwowej Służby Archiwów Ukrainy Anatolij Chromow wziął udział online w spotkaniu okrągłego stołu „Iskry i popioły polskiego powstania styczniowego”, które odbyło się w ramach ukraińskich obchodów160. rocznicy powstania styczniowego z lat 1863-1864. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Archiwum Państwowe Obwodu Kijowskiego, wzięli udział naukowcy z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii. Przy tej okazji, Archiwum zaprezentowało również wystawę dokumentów z okresu powstania, z zasobu archiwów państwowych obwodu kijowskiego, lwowskiego i czerkaskiego.

Poprawiony (niedziela, 14 maja 2023 12:41)

Więcej…

 

NIEMCY: Archiwalny obiekt miesiąca z Akwizgranu pod szyldem Nagrody Karola Wielkiego 2023

Międzynarodowa Nagroda im. Karola Wielkiego za rok 2023 jest przyznawana prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i narodowi ukraińskiemu. Nagroda ustanowiona została w 1950 roku, przyznawana jest w Akwizgranie wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.Aby uczcić laureatów nagrody Archiwum Miejskie w Akwizgranie (Stadtarchivs Aachen ) wybrało XVIII-wieczną mapę Morza Czarnego jako majowy obiektmiesiąca.Archiwum Miasta Akwizgranu gromadzi materiały archiwalne -dokumenty, akta, mapy, plany, zdjęcia, grafiki, także dane elektroniczne i produkty medialne niezależnego miasta Akwizgranu, o ile dokumenty nie są już potrzebne do bieżącej administracji i zostały uznane za godne archiwizacji.Łącznie zbiory archiwum miejskiego liczą obecnie około 20 000 dokumentów (Urkunde), ponad 100 000 zdjęć, 30 000 map i planów oraz około 11 km akt. Najstarsze dokumenty w archiwum to dyplom cesarza Henryka II dotyczący opactwa w Burstcheid i dyplom cesarza Fryderyka I z 1166 r.Te oryginalne zbiory są uzupełniane przez archiwumo zbiory innego pochodzenia ważne dla historii miasta, np. spuścizny, rodzinne, przemysłowe, stowarzyszeń i organizacji społecznych, prasę  i wydawnictwa.
Licząca około 270 lat mapa poglądowa Morza Czarnego i przyległych terytoriów z 1746 r.przedstawia dużą część obszaru dzisiejszej Ukrainy z Półwyspem Krymskim w części centralnej. Mapa daje wgląd w konkretny moment historyczny ukraińskiej państwowości, chociaż wówczas obszar ten należał do Imperium Osmańskiego - z czasem jednak wypieranego przez rosnące w siłę Cesarstwo Rosyjskie, które zajęło Krym w 1783 r. a panowania Katarzyny II.

Poprawiony (środa, 10 maja 2023 14:55)

Więcej…

 

POLSKA: Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

8 maja to tradycyjne już święto – Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, który rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Z tej okazji na najbliższy tydzień i cały rok wszystkim Pracownikom bibliotek w archiwach i poza nimi Redakcja ArchNetu życzy


wspaniałych nabytków i ciekawych sensacyjnych odkryć między okładkami zgromadzonych woluminów, a także przyjaznych systemów informacyjnych, gromadzących i udostępniających opisy zbiorów.


Czytelników zachęcamy do korzystania z systemów i zbiorów bibliotecznych – po nitce do kłębka…

Miłej lektury dla wszystkich!

Tekst: Anna Laszuk (NDAP)

Foto: Małgorzata Kośka (AGAD), Kamil Kajma (AGAD)


Poprawiony (poniedziałek, 08 maja 2023 18:48)

Więcej…

 

UKRAINA: Anatolij Chromow udzielił wywiadu ukraińskiemu radiu

24 kwietnia 2023 r. szef Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy, Anatolij Chromow, wystąpił na żywo w ukraińskim radiu w programie „Сьогодні. Ввечері”, mówiąc o digitalizacji materiałów archiwalnych, m.in. kryteriach ich selekcji czy perspektywach wykorzystania elektronicznych baz danych. A. Chromow po raz kolejny podkreślił, że Ukraina jest jednym z europejskich liderów pod względem wskaźników digitalizacji dokumentów. Pomaga jej w tym wielu międzynarodowych partnerów. „Mamy takie ambicje, że za trzy lata tempo digitalizacji archiwów wzrośnie do najwyższych na świecie. W przyszłości nadal będziemy szukać i przyciągać partnerów amerykańskich, polskich, czeskich i z innych krajów, aby wspólnie zapewnić zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego” – powiedział szef Ukrdierżarchiwa (Укрдержархів). „Dziś szczególną uwagę przywiązuje się na Ukrainie do archiwów „pierwszej linii”, ponieważ to one są najbardziej zagrożone. Dlatego większość projektów digitalizacyjnych jest realizowana w archiwach państwowych obwodu czernihowskiego, sumskiego, mikołajowskiego, odeskiego, zaporoskiego i dniepropietrowskiego. Naszym największym problemem było i pozostaje Archiwum Państwowe Obwodu Chersońskiego. Jednak nawet do 40 procent skradzionych dokumentów z tego Archiwum zachowało się w kopiach cyfrowych”.

Poprawiony (niedziela, 30 kwietnia 2023 07:28)

Więcej…

 

CZECHY: Alternatywne techniki fotograficzne na wystawie w Pradze

W czeskiej Pradze została udostępniona publiczności niezwykle ciekawa, archiwalno-historyczna wystawa, pt. „Fotograficzne dziedzictwo. Alterna Magica – alternatywne techniki fotograficzne” (Fotografický odkaz. Alterna Magica – alternativní fotografické techniky), którą połączono z wieloma działaniami edukacyjnymi.
Wystawę otwarto 19 kwietnia 2023 r. w siedzibie Archiwum Narodowego w Pradze na Chdovcu, ul. Archivní 2257/4, gdzie będzie czynna w dniach 20 kwietnia – 31 maja 2023 r. w czasie pracy Archiwum, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:30. Podczas uroczystego wernisażu, wobec blisko setki gości, wystąpił znany czeski gitarzysta Ivan Boreš.
Autorzy wystawy postarali się, aby jej odbiorcy poznali z jednej strony całą drogę fotografii do chwili jej wynalezienia, ukazując kiedy, gdzie i dlaczego ludzie zaczęli zajmować się obrazem fotograficznym, a jednocześnie uświadomić w jaki sposób doświadczenie zdobyte w tej dziedzinie w przeszłości można wykorzystać w dzisiejszej epoce cyfrowej. Dlatego na ekspozycję złożyły się, pochodzące z archiwalnych zasobów, przykłady fotografii wykonywanych na przestrzeni epok różnymi technikami, od dagerotypii, poprzez tradycyjną błonę fotograficzną, po zdjęcia cyfrowe.

Poprawiony (wtorek, 25 kwietnia 2023 18:03)

Więcej…

 


Międzynarodowy Tydzień
Archiwów
5 - 9 czerwca 2023

ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology