Naukowy Portal Archiwalny

NIEMCY: Opowiemy wam tą historię - „Czarny czwartek” w Schweinfurcie –archiwum miejskiejako fabryka historii i eldorado historycznych skarbów

Bawaria, Schweinfurt, 1943-w szczytowym okresie drugiej wojny światowej miasto było centrum produkcji łożysk tocznych, które było ważne dla przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Siły powietrzne aliantów chcąc unieruchomić niemiecką machinę wojenną zaplanowały jego zniszczenie. Nazistowskie Niemcy mając informacje wywiadu o planach alianckich  zbudowały wokół miasta liczne bunkry i imponujący pas przeciwlotniczy. Oprócz żołnierzy i jeńców wojennych, do obrony Schweinfurtu zaangażowano  także uczniów szkół średnich z całej północnej Bawarii. Atak dywanowy aliantów z 14 października 1943 roku przeszedł do historii jako „Czarny czwartek”, największa porażka powietrzna Amerykanów.

Poprawiony (niedziela, 23 czerwca 2024 19:47)

Więcej…

 

UKRAINA: Węgierskie wsparcie dla ukraińskich archiwów

W dniu 17 czerwca 2024 r. w Budapeszcie rozpoczął się staż młodych ukraińskich archiwistów w Archiwalnej Letniej Szkole dla Ukrainy (Archival Summer School for Ukraine). Staż potrwa do 21 czerwca. W tym roku odbywają go archiwiści z Centralnego Państwowego Archiwum Stowarzyszeń Publicznych i Ukrainików, Centralnego Państwowego Archiwum Audiowizualnego i Elektronicznego, Centralnego Państwowego Archiwum-Muzeum Literatury i Sztuki Ukrainy oraz archiwów państwowych obwodów połtawskiego, chersońskiego, chmielnickiego i czerniowieckiego. Ponieważ wszystkie zajęcia edukacyjne prowadzone będą w języku angielskim, warunkiem koniecznymjest znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Pierwszy staż zawodowy dla młodych archiwistów z Ukrainy w ramach Archiwalnej Letniej Szkoły dla Ukrainy w Budapeszcie odbył się w dniach 12-16 czerwca 2023 r.

Poprawiony (sobota, 22 czerwca 2024 17:34)

Więcej…

 

CZECHY: Archiwista o kryminalnej przeszłości Czechosłowacji

Jak wiele interesujących tematów można znaleźć w archiwach przekonuje co pewien czas Karel Řeháček – archiwista Okręgowego Archiwum Państwowego w Pilźnie, publikując książki zawierające ciekawostki z przeszłości. Tym razem na swój warsztat badawczy wziął sprawy kryminalne i inne nieszczęśliwe wypadki, jakie miały miejsce na terenie zachodnich Czechach w latach 1918-1948.

Poprawiony (czwartek, 20 czerwca 2024 15:38)

Więcej…

 

NIEMCY: Perła w koronie święta demokracji w Niemczech - ekspozycja oryginału konstytucji z 1946 r.

Oryginał konstytucji Republiki Federalnej Niemiec, przechowywany w archiwum parlamentarnym niemieckiego Bundestagu (Parlamentsarchiv des Deutschen Bundestages), był głównym tematem obchodów 75 rocznicy uchwalenia  23 maja 1946 Ustawy Zasadniczej. Od 24 do 26 maja oryginał można było oglądać w gmachu Reichstagu podczas Festiwalu Demokracji w berlińskiej dzielnicy rządowej. Setki zwiedzających skorzystało z rzadkiej okazji, aby przyjrzeć się oryginałowi niemieckiej konstytucji. Wcześniej eksponowano go tylko raz, w 1969 r., z okazji 20 rocznicy powstania Republiki Federalnej Niemiec w Pałacu Federalnym w Bonn. Z okazji tej rocznicy niemiecki Bundestag opublikował także wydanie specjalne zawierające pełne faksymile oryginału, które można zamówić w formie broszury ze strony internetowej lub pobrać w postaci pliku.

Poprawiony (poniedziałek, 17 czerwca 2024 19:56)

Więcej…

 

UKRAINA: Udział w 75. rocznicyCentralnego Archiwum Państwowego Albanii

W dniach 6-8 czerwca 2024 r. przewodniczący Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy (Укрдержархіву) Anatolij Chromow, ze współpracownikami, wziął udział w wydarzeniach z okazji 75. rocznicy utworzenia Centralnego Archiwum Państwowego Albanii. Udział w uroczystych wydarzeniach przedstawicieli państwowych służb archiwalnych i archiwów narodowych piętnastu, w szczególności Bułgarii, Egiptu, Chorwacji, Mołdawii, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Włoch, Rumunii i Turcji, dał przewodniczącemu A. Chromowowi okazję do przeprowadzenia z nimi dwustronnych konsultacji w kwestiach rozpoczęcia lub dalszej realizacji dwustronnych porozumień międzyresortowych w sprawie współpracy w obszarze archiwalnym.

Poprawiony (niedziela, 16 czerwca 2024 10:38)

Więcej…

 
ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology