Naukowy Portal Archiwalny

SŁOWACJA: Informator o Archiwum Miejskim w Koszycach

W pierwszej połowie 2012 r. na Słowacji pojawiło się niewielkie, ale ważne, wydawnictwo archiwalne – przewodnik po zasobach jedynego w tym kraju historycznego archiwum samorządowego - Archiwum Miasta Koszyce (AMK). Jest to kolorowa broszura, zawierająca podstawowe informacje na temat tamtejszych zbiorów. Otwiera ją krótkie słowo wstępne Márii Hajduovej – dyrektora Archiwum, prezentującej zadania kierowanej przez siebie placówki. Potem następuje rozdział poświęcony historii Archiwum, ściśle związanego z funkcjonowaniem miejskiej kancelarii, które to dzieje są bardzo interesujące. Pierwszy inwentarz tego archiwum sporządził na początku XVI w. Ján Scheutczlich. Nadał on aktom układ rzeczowo-chronologiczny, a ewidencja ta zachowała się szczęśliwie do dziś. W 1738 r. archiwalia miejskie został zinwentaryzowane przez pracowników kancelarii: Franza Antona Schwartzenbacha i Jana Polaka, którzy pozostawili po sobie dwa tomy „Tabularium metropolitanae Superion Hungaria regiae et liberae civitatis Cassoviensis”. Akta podzielono tu według ich twórców, a następnie nadano im układ chronologiczny. Inwentarz ten jest ciągle aktualny i wykorzystywany zgodnie ze swym przeznaczeniem. Co więcej, ewidencja ta była kontynuowana przez Josepha Schrama, który stworzył „Tabularium III”, a jego współpracownik Ondrej Hudák opracował indeks.

Poprawiony (niedziela, 29 lipca 2012 08:43)

Więcej…

 

ICA-AtoM 1.3 – zapowiedź

Kanadyjska firma Artefactual Systems – specjalizująca się w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania open source dla archiwistów zapowiedziała oficjalnie wydanie wersji 1.3 systemu opisu archiwalnego  ICA-AtoM.
W nowej wersji między innymi:

  • sortowanie opisów metodą „przeciągnij i upuść”
  • nowe i zaawansowane funkcje wyszukiwania
  • pełnotekstowe indeksowanie i wyszukiwanie dokumentów PDF
  • rozbudowane funkcje uprawnień użytkowników i bezpieczeństwa systemu.
  • wiele usprawnień i poprawek błędów z wersji 1.2

Nowy ICA-AtoM będzie dostępny na stronach projektu już 20 sierpnia 2012.
W połowie lipca, Tomasz Broniszewski (Archnet) dostarczył kanadyjskim developerom poprawione i wzbogacone o kilkaset pozycji pliki spolszczeń dla nowej wersji systemu.

Tymczasem ze stron ICA AtoM pobrać można poprawkę 1.2.1

Źródło: ICA Atom

Przykład aplikacji w praktyce - Uniwersytet Strathclyde Glasgow

Poprawiony (środa, 25 lipca 2012 15:04)

 

ROSJA/NIEMCY: posiedzenie Komisji Wspólnej ds. Badania Historii Stosunków Rosyjsko-Niemieckich

W dniach 5-7 lipca 2012 r. w Hamburgu odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej ds. Badania Historii Stosunków Rosyjsko-Niemieckich, w którym wzięli udział: szef Federalnej Agencji Archiwalnej, A.N. Artizow, dyrektor Archiwum Państwowego Rosyjskiej Literatury i Sztuki T.M. Goriajewa i szef oddziału ds. stosunków międzynarodowych Federalnej Agencji Archiwalnej K.G. Czernienko. W spotkaniu wzięli udział również dyrektor Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk A.O. Czubarian i były dyrektor Instytutu Historii Najnowszej w Monachium i Berlinie, J. Möller.
Na spotkaniu omówiono kwestię realizacji bieżących projektów w ramach Komisji, w tym z udziałem instytucji archiwalnych, jak również propozycje projektów nowych. Wystąpienie A.N. Artizowa dotyczyło oceny stanu i perspektyw rosyjsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie archiwów. Członkowie Komisji wzięli udział w międzynarodowym sympozjum naukowym na temat "Rosyjsko-niemieckie stosunki kulturalne w XX wieku. Wzajemny wpływ i wzajemne oddziaływanie", podczas którego T.M. Goriajewa przedstawiła prezentację "Dyplomacja kulturalna w okresie międzywojennym. Sowieccy i niemieccy pisarze: mosty i dialogi ". Zaprezentowano też kilka wspólnych publikacji, wydanych w 2012 r. pod auspicjami Komisji, w tym "Związek Sowiecki a kwestia niemiecka, tom 4: 1948-1949" oraz "Gieorgij Cziczerin".

Poprawiony (czwartek, 12 lipca 2012 18:51)

Więcej…

 

NIEMCY: Archiwalne ABC – leksykon terminologii archiwalnej

Sygnatura elektroniczna, retrokonwersja, Records Manegement, EAD – te, i inne terminy wielokrotnie wprowadzają nas w niemałe zakłopotanie, a w polskim słowniku archiwalnym wydanym w 1974 raczej ich nie znajdziemy.
Zanim archiwiści związani ze Archivschule w Marburgu wybrali się na zasłużone wakacje, opublikowali 29 czerwca - online - leksykon „Terminologie der Archivwissenschaft“. To niewątpliwie ważne wydarzenie, nie tylko porządkujące terminologię archiwalną, ale i nowatorskie ze względu na wprowadzenie definicji i pojęć z zakresu nowoczesnej archiwistyki związanej z zarządzaniem dokumentacją elektroniczną i współczesnymi środkami komunikowania się ze społeczeństwem.


Próby opracowania jednolitej terminologii archiwalnej na gruncie archiwistyki niemieckiej podjęte zostały przez Heinricha Otto Meisnera już na początku XX wieku. Nie doprowadziło to jednak do powstania powszechnie uznanego słownika. Dopiero w 1992 roku Angelika Menne -Haritz jako szef Archivschule w Marburgu wydała"„Schlüsselbegriffe der Archivterminologie“, który głównie wykorzystywany w celach edukacyjnych. Przypomnijmy, że w Polsce zasadnicza dyskusja nad terminologią archiwalną toczyła się po odzyskaniu niepodległości w dużej mierze była spowodowana wieloznacznością podstawowych pojęć, co z kolei wynikało ze zróżnicowanych doświadczeń wyniesionych z trzech państw zaborczych.

Poprawiony (środa, 11 września 2013 20:47)

Więcej…

 

POLSKA: „Ocalone od niepamięci... Co kryją archiwa osobiste uczonych i twórców?” Kraków, 21 czerwca 2012 r.

Sprawozdanie z Posiedzenia Naukowego w Archiwum Nauki PAN i PAU „Ocalone od niepamięci... Co kryją archiwa osobiste uczonych i twórców?” Kraków, 21 czerwca 2012 r.

W posiedzeniu wzięli udział pracownicy Archiwum Nauki, przedstawiciele Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, archiwów państwowych, bibliotek, Archiwum PAN oraz inne osoby zainteresowane tematyką.
Posiedzenie otworzył Sekretarz Generalny PAU prof. Jerzy Wyrozumski, przypominając, iż Archiwum Nauki jako samodzielna placówka obchodzi 10-lecie istnienia. Podkreślił jej znaczenie jako miejsce pozyskiwania, przechowywania, opracowywania i udostępniania spuścizn po uczonych.

Obrady prowadził dr Janusz Pezda.
Z okazji 10-lecia kwiaty i życzenia odebrała dyrektor Archiwum Nauki dr Rita Majkowska, która wygłosiła referat wprowadzający pt. „Bogactwo, różnorodność, rozproszenie. Archiwum osobiste (spuścizna) okiem archiwisty”.
Następnie prof. Zdzisław Pietrzyk (Biblioteka Jagiellońska) w wystąpieniu zatytułowanym „Opracowanie spuścizn dawniej i dziś” omówił różnice w opracowaniu rękopisów w bibliotekach i archiwaliów w archiwach. Wspomniał o rozproszeniu zbiorów polskich i zaapelował o elektroniczne scalenie informacji o nich.

Poprawiony (środa, 04 lipca 2012 15:52)

Więcej…

 


Alma Mater Europaea

Archive Symposium

Saturday, 09.03.2024, from 9 a.m. to 3 p.m.

Sustainability and dignity in the
context of digitalisation
and artificial intelligence inarchival science

więcej


ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology