Naukowy Portal Archiwalny

POLSKA: VI Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich – Wrocław 2012

W dniach 5-7 września 2012 r. we Wrocławiu obradował VI Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich, pod hasłem „Zatrzymać przeszłość, dogonić przyszłość”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich (SAP) oraz Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych (NDAP). To zwoływane co pięć lat, największe spotkanie pracowników i miłośników akt i archiwaliów z Polski, zgromadziło blisko 750 osób, reprezentujących archiwa państwowe, społeczne, prywatne, samorządowe i kościelne. Obecni byli również goście z zagranicy (m.in. z: Austrii, Czech, Węgier, Słowacji). Listy okolicznościowe do zebranych skierowali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Wojewoda Dolnośląski Marek Skorupa oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Niestety, swego przedstawiciela nie przysłał prezydent miasta Wrocławia. Wśród obecnych gości honorowych znaleźli się ponadto: dr Wojciech Rafał Wiewiórowski – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, dr Łukasz Kamiński – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, rektorzy Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, w murach której odbyło się większość paneli dyskusyjnych oraz obie sesje plenarne.
Oficjalnego otwarcia Zjazdu dokonali: prezes SAP, prof. Jarosław Poraziński, przewodnicząca wrocławskiego Oddziału SAP, dr Lucyna Harc oraz Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, prof. Władysław Stępniak, który następnie przedstawił wykład pt. „Narodowy zasób archiwalny w epoce cyfrowej”. Wcześniej wykład o dziejach wrocławskich archiwaliów zaprezentował prof. Rościsław Żerelik, a sesję plenarną zakończyło – wygłoszone po angielsku – wystąpienie Thomasa Aignera (ICARUS, Wiedeń), pt. „Komplementarność i synergia – zasady funkcjonowania archiwów w erze cyfrowej” (Complementarity and Synergy – Basic principles of the digital era in archives).

Poprawiony (poniedziałek, 10 września 2012 18:38)

Więcej…

 

ICA-Atom 1.3 już jest!

Z lekkim opóźnieniem - ale jest! 9 miesięcy po opublikowaniu wydania 1.2 - 27 sierpnia udostępniono kolejną wersję Systemu Opisu Archiwalnego ICA-Atom. Co nowego w wersji 1.3?

  • Pełnotekstowe indeksowanie i wyszukiwanie w dokumentach PDF.
  • Eksport i import opisów (ISAD i RAD), haseł wzorcowych, dopływów w formacie CSV z poziomu interfejsu WWW i linii poleceń.
  • Rozbudowane zarządzanie dostępem publicznym do wybranych elementów opisu
  • Rozbudowane funkcje bezpieczeństwa systemu m.in - logowanie z użyciem protokołu https (wymaga certyfikatu SSL po stronie serwera), ograniczanie dostępu do określonego adresu IP.
  • Zoptymalizowano sprawność indeksowania danych wyszukiwarki - który to proces przebiega obecnie szybciej od 10 do 100 razy.
  • Zupełnie nowy układ organizacji wpisów w układzie "drzewa".
  • Sortowanie pozycji metodą "przeciągnij i upuść".
  • Pełnotekstowe przeszukiwanie w dopływów.

ICA-Atom 1.3

To tylko najistotniejsze nowości. Dodano nowe języki interfejsu: m.in. Gruziński, Japoński, Indonezyjski i Tajski. Rozwinięto i poprawiono lokalizacje dla języków: duńskiego, polskiego, portugalskiego, słoweńskiego, hiszpańskiego i francuskiego.

Poprawiono również, ponad 60 błędów, które ujawniono w poprzedniej edycji.

Źródło:

ICA-Atom wydanie 1.3

Do pobrania:

Wersja 1.3 - pakiet instalacyjny dla serwera Apache, PHP 5.3, MySQL

 

Opracował:

Tomasz Broniszewski
Digitalz.pl

Poprawiony (niedziela, 02 września 2012 12:04)

 

Antypody prezentują DPSP - kolejne open source dla archiwistów

Australijski Digital Preservation Software Platform (DPSP) - czyli Platforma Oprogramowania Do Zabezpieczania Cyfrowego to kolejny przykład wysokiej klasy wolnodostępnego oprogramowania dla archiwistyki - stworzonego przez Państwowe Archiwa Australii. DPSP to pakiet aplikacji stworzonych z myślą o pełnym zakresie profesjonalnej realizacji zadań zabezpieczania cyfrowego.

W skład DPSP wchodzą:

  • Xena - skrót od XML Electronic Normalising for Archives (Elektroniczna Normalizacja XML dla Archiwów). Xena to aplikacja konwertująca zbiory cyfrowe do bazujących na standardach formatów otwartych.
  • Digital Preservation Recorder (Cyfrowy Rejestrator Zabezpieczeń) - moduł hurtowego, zautomatyzowanego przetwarzania plików przeznaczonych do zabezpieczenia.
  • Checksum Checker - Tester Sumy Kontrolnej, pozwalający na weryfikację poprawności i integralności archiwizowanych danych.
  • Manifest Maker - Generator Raportów, z pomocą którego tworzone są wykazy zbiorów cyfrowych w określonych lokalizacjach. Raporty zawierają sumy kontrolne, ścieżki dostępu i nazwy poszczególnych plików.

Obecnie dostępna jest do pobrania wersja 2.0.1  z lutego 2012
Źródło: Narodowe Archiwa Australii

Opracował:

Tomasz Broniszewski
Digitalz.pl

 

MRA: Międzynarodowy Kongres Archiwów- Brisbane 20- 24 sierpnia 2012

W dniach 20- 24 sierpnia 2012 r. w australijskim stanie Queensland ma miejsce Międzynarodowy Kongres Archiwów.
Kongres i dyskusje archiwistów z całego świata pod hasłem "Czasy się zmieniają" odbywać się będą w czterech blokach tematycznych o poetyckich nazwach: "Czasy się zmieniają", "Zrównoważony rozwój... i archiwa", "Zaufanie... i archiwa", "Tożsamość... i archiwa"
Pierwszy blok "czasy się zmieniają" dotyczy wyzwań i zmian, przed jakimi stają archiwa w dobie konieczności ochrony i zarządzania bardzo zróżnicowanymi typami zasobów. Archiwa zaczynają chronić powszechnie nie tylko materiały papierowe, ale w coraz większej skali, audiowizualne i cyfrowe.

Kongres MRA Brisbane 2012

 

 

Poprawiony (czwartek, 16 sierpnia 2012 20:44)

Więcej…

 

CZECHY: Zapowiedź konferencji o międzynarodowych aspektach dziedzictwa kulturowego

Istniejące od 1990 r., ale posiadające tradycje sięgające 1936 r., Towarzystwo Czeskiego Raju im. Józefa Pekařa, we współpracy z Towarzystwem Czeskich Archiwistów, Archiwum Narodowym w Pradze oraz innymi organizacjami naukowymi i kulturalnymi, przygotowuje na kwiecień 2013 r. kolejną konferencję naukową o charakterze międzynarodowym, tym razem poświęconą życiu i twórczości pochodzącego z Jiczyna archiwisty i historyka Karla Kazbundy (1888-1982), a także problemom dziedzictwa kulturowego, jako obiektu międzynarodowego prawa.

Poprawiony (niedziela, 29 lipca 2012 08:49)

Więcej…

 


Alma Mater Europaea

Archive Symposium

Saturday, 09.03.2024, from 9 a.m. to 3 p.m.

Sustainability and dignity in the
context of digitalisation
and artificial intelligence inarchival science

więcej


ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology