Naukowy Portal Archiwalny

AUSTRIA : Elekcja króla Augusta Mocnego w świetle dokumentów Österreichisches Staatsarchiv w Wiedniu.

Wśród nowości wydawniczych opublikowanych przez Österreichisches Staatsarchiv (ÖSTA) na szczególną uwagę polskich historyków zasługuje książka Marksa Milewskiego „Die Polnische  Königswahl von 1697” Publikacja ukazała się jako 10 tom serii wydawniczej austriackiego archiwum  „Mitteilungen des Österreichischen Staatsarchivs”, mającej popularyzować wyniki badań naukowych przeprowadzonych w oparciu o tamtejsze materiały źródłowe. Autor publikacji zawodowo związany jest z  Landeshauptarchiv Sachsen-Anhalt
w Magdeburgu.
Tagi:

Więcej…

 

SZWAJCARIA: Marcowa Noc Muzeów w archiwach w Bernie przy dźwiękach alpejskiego rogu.

Od 2004 roku Noc muzealna, w której ważnym elementem są również tamtejsze archiwa, to cykliczna impreza ciesząca się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Berna. Szwajcarskie Bundesarchiv przygotowało różne atrakcje, dla których motywem przewodnim jest temat

Więcej…

 

UKRAINA: Wystawa o "Afgańcach"

W Państwowym Archiwum Obwodu Czernichowskiego na Ukrainie otwarto wystawę z okazji dwudziestej rocznicy opuszczenia Afganistanu przez wojska radzieckie (15 lutego 1989 r.). Na wystawie prezentowane są dokumenty i fotografie z kolekcji pn. „Bojownicy, którzy brali udział w wojnie w Afganistanie”.
Według oficjalnych danych i badań rosyjskich historyków wojskowości, przez Afganistan przewinęło się 620 000* żołnierzy radzieckich , w tym wielu Ukraińców, a wojna ta przyczyniła się w znacznym stopniu do upadku Związku Radzieckiego.

* źródło Wikipedia

oprac. Edyta Łaborewicz

AP Legnica
Tagi:
 

NIEMCY: Bundesarchiv - ARGUS nie taki straszny...

Od początku lutego na stronach internetowych Bundesarchiv (BA) dostępna jest dla użytkowników najnowsza wyszukiwarka archiwalna o nazwie ARGUS, czyli (ArchivGutSuche) i jak widać nazwa ta nie ma nic wspólnego z mitologicznym potworem o stu oczach.

Więcej…

 

UKRAINA-USA: uroczyste przekazanie mikrofilmów

10 lutego 2009 r. w siedzibie Państwowej Naukowej Archiwalnej Biblioteki w Kijowie odbyło się uroczyste przekazanie stronie ukraińskiej mikrofilmów dokumentów z Archiwum Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki w Waszyngtonie. 7 rolek mikrofilmów zawiera 13 tomów korespondencji między konsulatem USA w Odessie a Departamentem Stanu USA w okresie maj 1831 – sierpień 1906 r. Mikrofilmy trafią do Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy w Kijowie.
W przekazanych mikrofilmach znajdują się kopie dokumentów dotyczących takich wydarzeń, jak wojna krymska (1853-1856), bombardowanie Odessy w 1854 r., powstania 1905 r., a także dziejów rosyjskich Żydów, handlu wełną między Rosją a USA, i innych.
Uroczystości przekazania mikrofilmów, w obecności ambasadora USA na Ukrainie Williama B. Taylora i szefa Państwowego Komitetu Archiwów Ukrainy Olgi Ginzburg, towarzyszyła okolicznościowa wystawa dotycząca dziejów narodu ukraińskiego i ukraińsko-amerykańskich związków. Eksponaty pochodziły ze zbiorów archiwów ukraińskich.

Więcej w języku ukraińskim

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica
 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ

KONFERENCJA

Archiwalne zbiory pieczęci.
Charakterystyka zbiorów,
metody opracowania, konserwacja

Toruń 25-26.10.2021
więcej


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology