Naukowy Portal Archiwalny

Ogólnopolska Konferencja Naukowa - Dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945

Archiwum Akt Nowych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wystąpiły z inicjatywą zorganizowania konferencji naukowej "Dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945" poświęconej oryginalnym dokumentom wytworzonym w latach 1939-1945 w strukturach Armii Krajowej, Delegatury Rządu RP na Kraj, Kierownictwa Walki Cywilnej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji scalonych z AK.

Konferencja odbędzie się w dniach 24-25 października 2012 r. w Warszawie.

Program konferencji

Więcej informacji - link

Poprawiony (niedziela, 21 października 2012 20:00)

 

WŁOCHY: Między dokumentacją papierową a cyfrową. Seminarium Uniwersytetu w Maceracie

W dniach 21 i 28 listopada w Maceracie we Włoszech odbędzie się zorganizowane, przez Stowarzyszenie Narodowe Archiwistyki Włoskiej i Uniwersytetu w Maceracie, seminarium pt: Pomiędzy dokumentacją papierową a cyfrową: zarządzanie i przechowywanie archiwów przedsiębiorstw publicznych. (Tra cartaceo e digitale: gestione e conservazione degli Archivi degli Enti pubblici).
"Zmiany w sposobie kształtowania i zarządzania systemami zarządzania dokumentacją, przejście od tradycyjnych, analogicznych dokumentów do dokumentów elektronicznych, stanowią impuls do używania technologii informacji i przekazu charakteryzujący w ostatnich latach procesy reorganizujące administrację publiczną w organizacje przejrzyste i poprawiające jakość usług dla obywateli.
Poprawa zarządzania obiegiem dokumentów i archiwami dały asumpt do tworzenia scentralizowanych strategii zarządzania i dobrego funkcjonowania administracji publicznej, uproszczenia i modernizacji służb i wszystkich sektorów. Działania te były zdeterminowane przez chęć zapewnienia przechowywania w długim czasie dokumentów cyfrowych, tak delikatnych, pamiętając o konieczności zachowania ich integralności, autentyczności i czytelności, jak to przewidują normy." (tłumaczenie: AB)

Powyższe zagadnienia ma poruszać seminarium w Maceracie skupiając się na tematyce zarządzania i przechowywania systemów dokumentacyjnych w aspektach archiwistyki, normatywów, technologii i wątków dotyczących kompetencji na styku państwo- regiony, ukazując kluczową rolę tych ostatnich w procesie przemian.

Poprawiony (środa, 17 października 2012 20:28)

Więcej…

 

Czechy. Sesja o czeskich Żydach w Archiwum w Trutnovie

Powiatowe Archiwum Państwowe w Trutnovie (Státní okresní archiv Trutnov), we współpracy z Żydowskim Muzeum w Pradze (Židovský muzeum Praha) oraz z Muzeum Podkarkonoszy w Trutnovie (Muzeum Podkrkonoší Trutnov) organizuje w dniach 17-18 października 2012 seminarium naukowe poświęcone dziejom Żydów w czechach. Miejscem obrad będzie siedziba Archiwum, ul. Komenského 128 w Trutnovie. W programie seminarium znajduje się szereg wystąpień przygotowanych przez archiwistów czeskich z Brna, Chomutova, Litomierzych, Mostu, Pilzna, Tachova i z Trutnova, a tajkże z Archiwum Narodowego w Pradze. Ponadto rezultaty swoich badań przedstawi też szereg muzealników i innych badaczy. W sumie przewidzianych jest 25 wystąpień.

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Wrocław/O Jelenia Góra

Poprawiony (sobota, 13 października 2012 18:55)

 

Niemcy/ Czechy: Archiwa ponad granicami – projekt PORTA FONTIUM

Genaralna Dyrekcja Archiwów Państwowych Bawarii (Generaldirektion der Staatlichen Archive Bayerns in München) i Archiwum Państwowe w Pilznie (Státní oblastní archiv v Plzni ) realizują projekt, którego celem jest wirtualne połączenie zespołów archiwalnych z obszaru Górnego Palatynatu (niem. Oberfatz) i kraju pilzneńskiego, rozłączonych w wyniku podziału Europy po drugiej wojnie światowej. Elementem łączącym te dwa odrębne obszary geograficzne byli Niemcy sudeccy- mniejszość narodowa zamieszkała na terytorium Czech, Moraw i Śląska w Kraju Sudetów, po II wojnie światowej (lata 1945-1950) przesiedlona do Niemiec i Austrii. Mniejszość ta w roku 1930 wynosiła 3,2 mln w 1930 (22,3% mieszkańców Czechosłowacji). W archiwach czeskich znajduje się duża ilość zespołów archiwalnych dotyczących Niemców sudeckich i przygranicznych terenów Bawarii. Z drugiej strony, Bawarskie Archiwum Główne (Bayerische Hauptstaatsarchiv) przejęło jako depozyt Archiwum Niemców Sudeckich (Sudetendeutschen Archivs), którego zasoby w znacznej mierze obejmują teren dzisiejszych Czech. Dokumenty dzisiejszego Archiwum Niemców Sudeckich zostały przeniesione przez granicę, przez wysiedlaną po zakończeniu II Wojny Światowej ludność niemiecką. Były to głównie akta miejskie, gminne, kościelne, szkolne i inne o znaczeniu regionalnym. W Archiwum Państwowym w Ambergu (Staatsarchiv Amberg) znajdują się także inne niezwykle istotne dla pogranicza niemiecko- czeskiego akta klasztoru  Waldsassen, którego posiadłości obejmowały ponad 700 km kw., i który przez wieki oddziaływał również na terytorium Czech, chociażby poprzez podległe mu domy klasztorne w  Oseku i Kutnej Horze.
Po stronie bawarskiej zdigitalizowane zostaną dokumenty Sudetendeutschen Archivs, akta klasztoru cystersów Waldsassen (ok.1.900 dokumentów z lat 1132 - 1797), oraz kroniki gminne, zawierające bogaty materiał fotograficzny z lat od lat 80-tych XIX w. do 1945 r.

Poprawiony (poniedziałek, 08 października 2012 17:39)

Więcej…

 

BIAŁORUŚ: Zasób archiwów białoruskich online.

Na stronie internetowej Państwowych Archiwów Białorusi od 1 października 2012 r. dostępna jest testowa wersja internetowej bazy obejmującej ponad 50 tysięcy zespołów archiwalnych znajdujących się w zasobie białoruskich archiwów państwowych (podobnej do bazy SEZAM).
Do wyboru mamy „szybkie wyszukiwanie” („быстрый поиск”), „wyszukiwanie zaawansowane („pасширенный поиск”), wyszukiwanie według archiwów („поиск по архивам”). Wyszukiwanie zaawansowane dokonuje się - poprzez wpisanie wyszukiwanego słowa – w opisie zawartości zespołu, w obowiązującej nazwie zespołu, innych nazwach zespołu, według archiwów (państwowe, regionalne), według dat rocznych. W bazie nie ma możliwości przeglądania konkretnych dokumentów (w postaci cyfrowej). Baza jest dostępna wyłącznie w języku rosyjskim.
Dla ułatwienia korzystania z bazy, udostępniony został dział „pomoc” oraz słownik pojęć archiwalnych i innych użytych w bazie (wyjaśnienie np. „aннотации документов фонда”, „названия фонда” czy też „aрхивнoгo шифрa”).

Фондовый каталог государственных архивов Республики Беларусь


oprac. Edyta Łaborewicz
AP O/Legnica

Poprawiony (wtorek, 02 października 2012 19:37)

 


Alma Mater Europaea

Archive Symposium

Saturday, 09.03.2024, from 9 a.m. to 3 p.m.

Sustainability and dignity in the
context of digitalisation
and artificial intelligence inarchival science

więcej


ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology