Naukowy Portal Archiwalny

CZECHY: Najlepsze kroniki województwa pilzneńskiego 2011

W Czechach, już od lat dwudziestych XX w., istnieją przepisy, nakładające na wszystkie gminy obowiązek prowadzenia kroniki własnej miejscowości. Mówiąca o tym ustawa, choć kilka razy w swych dziejach modyfikowana, jest krótka i prosta – przytaczamy ją poniżej tej informacji. Powstałe zgodnie z tą ustawą kroniki trafiają do archiwów państwowych, gdzie stanowią jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów archiwalnych. W ostatnich latach w Czechach zaczęto organizować konkursy dla kronikarzy.
Dnia 1 grudnia 2011 w Pilźnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie na najlepszą kronikę w województwie pilzneńskim. Uroczystość swą obecnością zaszczycił wojewoda Milan Chovanec, a także radni i przedstawiciele urzędów wojewódzkich. Przedmiotem oceny byli burmistrzowie i kronikarze z 47 gmin, które wzięły udział w konkursie.
Kronikarze rywalizowali w dwóch kategoriach: miejscowości do 500 mieszkańców, w której wzięło udział 19 wsi i miejscowości powyżej 500 mieszkańców, w której uczestniczyło 28 gmin. W każdej z kategorii przyznano nagrody pieniężne w wysokości od 5000 za pierwsze miejsce do 2000 koron za trzecie miejsce. W kategoria pierwszej zwyciężyła gmina Koryta, przed Štichovem i Záchlumíem; w drugiej kategorii triumfowała gmina Strašice przed Přimdą i Žihlem.

Poprawiony (poniedziałek, 12 grudnia 2011 20:27)

Więcej…

 

WŁOCHY: Obszary archiwistyki a sieci informacyjne- konwencja archiwistów włoskich.

W dniach 15- 17 grudnia w stolicy Abruzji Pescarze odbędzie się ogólnowłoska konwencja archiwalna pod hasłem "Dwa lata od Bolonii, obszary archiwistyki a sieci informacyjne." Konwencja nawiązuje do Seminarium, które odbyło się w Bolonii w dniach 11- 12 kwietnia 2009 r. pod hasłem: "Przyszłość przez teraźniejszość. polityka, strategia, narzędzia przechowywania cyfrowego."(Politiche, strategie, strumenti della conservazione digitale). W roku 2009 seminarium miało lokalny charakter. Obecne ma zasięg ogólnokrajowy. Zagadnienia poruszane i w 2009 i w 2011 r. pozostają podobne i dotyczą wspólnego rozwiązywania problemów związanych ze specyficzną tematyką udostepniania informacji, procesów dematerializacji (zastępowania dokumentu papierowego dokumentem elektronicznym) oraz problemów związanych z przechowywaniem informacji cyfrowej.

Skala konwencji 2011 r. jest jednak ogólnokrajowa o czym świadczy bezpośrednie zaangażowanie się Dyrekcji Archiwów Włoskich.

Konwencję otworzy Dyrektor Generalny Archiwów Włoskich Luciano Scala.

 

Poprawiony (wtorek, 06 grudnia 2011 07:46)

Więcej…

 

POLSKA: „Archiwistyka między różnorodnością a standaryzacją” odbyły się III Toruńskie Konfrontacje Archiwalne.

W dniach 17-18 listopada pod hasłem „Archiwistyka między różnorodnością a standaryzacją” odbyły się III Toruńskie Konfrontacje Archiwalne. Organizatorem konferencji był Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Gmina Miasta Toruń. Obrady odbywały się w Collegium Humanisticum oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Tegoroczne Konfrontacje kończyły cykl imprez poświęconych uczczeniu sześćdziesięciolecia toruńskiej archiwistyki.
Program, niezwykle bogaty rozpoczynała sesja plenarna.
Wszystkich przybyłych w imieniu UMK powitał kierownik naukowy konferencji - prof. UMK Waldemar Chorążyczewski.
Z ramienia Gminy Miasta Toruń gości przywitał wiceprezydent Torunia – Ludwik Szuba.
Następnie Waldemar Chorążyczewski przedstawił zebranym krótko historię toruńskiej archiwistyki.

Poprawiony (wtorek, 06 grudnia 2011 00:52)

Więcej…

 

Standardy MRA: ICA AtoM 1.2 już jest!

Zespół deweloperów Artefactuals, po niemal dokładnie roku, zaanonsował dostępność otwartego systemu opisu archiwalnego ICA AtoM w wersji 1.2.

Poprawiony (wtorek, 06 grudnia 2011 00:56)

Więcej…

 

AUSTRIA: Nasi posłowie w parlamencie Monarchii Austro- Węgierskiej - „Viribus unitis” ze znakiem zapytania.

Od 23 listopada do 21 grudnia 2011 w Österreichisches Staatsarchiv, przy Nottendorfer Gasse 2, Wiedeńczycy mogą oglądać wystawę „Viribus unitis?” poświęconą polskim posłom w parlamencie Austrii w okresie 1848-1918 r. Jej bohaterami są znakomite osobowości polskiego życia politycznego i społecznego, którzy byli reprezentantami Galicji w wielonarodowym parlamencie Cesarstwa Austro- Węgierskiego, a także pełnili ważne funkcje państwowe w okresie zaborów. Po Janie III Sobieskim, to właśnie Franciszek Smolka, prezydent parlamentu Austro-Węgier w latach 1881-1893, Kazimierz Badeni premier austriackiego rządu w latach 1895-1897, czy Agenor Gołuchowski, austriacki minister spraw wewnętrznych w latach 1859-1861 i jego syn, również Agenor minister spraw wewnętrznych Cesarstwa Austriackiego w latach 1895–1906, zapisali się jako znaczące postaci w historii Polski i Austrii.

Poprawiony (wtorek, 06 grudnia 2011 00:57)

Więcej…

 


Alma Mater Europaea

Archive Symposium

Saturday, 09.03.2024, from 9 a.m. to 3 p.m.

Sustainability and dignity in the
context of digitalisation
and artificial intelligence inarchival science

więcej


ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology