Naukowy Portal Archiwalny

NIEMCY: Jaką cenę Kolonia zapłaciła za kolej podziemną?

W ciągu kilku sekund pod gruzami betonu i cegły legło bezcenne dziedzictwo kultury niemieckiej i europejskiej. 3 marca zapadł się budynek archiwum miejskiego w Kolonii, jednego z najciekawszych niemieckich archiwów komunalnych, niszcząc w stopniu niemożliwym obecnie do określenia zasób archiwalny sięgający IX wieku. Takiej katastrofy archiwum miejskie w Kolonii nie doznało od początków swego istnienia. Ani przemarsz wojsk francuskich w 1794 roku, ani druga wojna światowa nie spowodowały takich zniszczeń jak obecne.

fot. za Kölner Stadt Anzeiger 

Więcej…

 

ROSJA: Po katastrofie w Kolonii

W związku z tragicznym wydarzeniem, które miało miejsce 3 marca 2009 w Kolonii w Niemczech – zawaleniem się budynku Miejskiego Archiwum Historycznego - szef Państwowych Archiwów Rosji W. P. Kozłow przesłał, w imieniu swoim i archiwistów rosyjskich, list z wyrazami współczucia, do Prezydenta Bundesarchiv w Koblencji prof. Hartmuta Webera.
W Archiwum w Kolonii przechowywano jedne z najcenniejszych zbiorów archiwów miejskich na terenie Niemiec, w tym m. in. 65 tysięcy dokumentów, ponad sto tysięcy map i pół miliona fotografii. Budynek wzniesiono w 1971 r.
Trzy osoby uważa się za zaginione.

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica
 

TUNEZJA: 6 edycja Narodowego Dnia Archiwów

Z okazji szóstej edycji Narodowego Dnia Archiwów w dniach 20- 21 lutego 2009r. w siedzinie Archiwum Narodowego w Tunisie odbyło się seminarium zatytułowane: "Archiwa, historia administracji i osób związanych z rządem w epoce współczesnej" (Les Archives, l’histoire de l’administration et le personnel de l’Etat durant la période moderne et contemporaine ).

Więcej…

 

POLSKA: Inwentarz odlewów pieczęci Franciszka Piekosińskiego

Franciszek Piekosiński należy do grona badczy, których zasług dla polskich badań nad pieczęciami nie sposób przecenić. Jego Pieczęcie Polskie wieków średniech nadal pozostają jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej sfragistyki. Przygotowując ową publikację, zgromadził Piekosiński bardzo cenny zbiór odlewów pieczęci. Kolekcja ta, jeszcze za jego życia, została podzielona między różne instytucje naukowe. Ostatnio Zakład Narodowy im. Ossolińskich umieścił na stronach Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej inwentarz odlewów pieczęci przekazanych przez Franciszka Piekosińskiego. Zawiera on opisy niemal siedmiuset przekazanych do zbiorów ossolińskich kopii pieczęci, wraz z, lakonicznymi co prawda, informacjami o miejscu przechowywania oryginału.

Inwentarz on-line

Oprac. Marcin Hlebionrek
UMK Toruń

 

NIEMCY- Bundesarchiv/Militararchiv Freiburg: Pułkownik Claus von Stauffenberg – hollywoodzka wizja historii, a źródła historyczne

Operacja Walkiria, zamach na Hitlera i postać Clausa Von Stauffenberga to wymarzony dla Hollywood materiał na scenariusz filmowy w wielkim stylu. Jak bardzo zaś sztuka filmowa kształtuje postrzeganie  historii nikogo nie trzeba przekonywać, a siła oddziaływania obrazów wyprodukowanych  w Los Angeles jest szczególna ze względu na szeroki ich odbiór na całym świecie.

Więcej…

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology