Naukowy Portal Archiwalny
MRA: VIII Europejska Konferencja o Archiwizacji Cyfrowej- Genewa 2010
Międzynarodowa Rada Archiwów poinformowała o stanie przygotowań do VIII Europejskiej Konferencji o Archiwizacji Cyfrowej, która odbędzie się w Genewie w dniach 28- 30 kwietnia 2010r. Konferencja organizowana jest przez Archiwa federacji szwajcarskiej, regionalna branżę europejską EURBICę oraz Sekcję Stowarzyszeń Zawodowych Międzynarodowej Rady Archiwów. Międzynarodowy Komitet Naukowy odpowiedzialny za program wybrał archiwizację traktując ją nie jako zagadnienie instytucjonalne archiwów ale traktujące archiwizację cyfrową jako funkcję. Program konferencji ma być pomyślany tak, aby artykułować wyzwania i możliwości jakie niesie ze sobą archiwizacja cyfrowa. Obecnie przygotowano cztery bloki tematyczne:
1. Profil zawodowy: nowe umiejętności w erze cyfrowej
2. Konstrukcja zespołów: jak dokumentować społeczeństwo informacyjne
3. E- archiwizacja: reorganizacja procedur i modeli przedsiębiorstw
4. Dostęp on-line: rozwiązania i implikacje
Udział swój w konferencji potwierdzili moderatorzy:
- Eric Ketelaar, Department of Media Studies, University of Amsterdam (Holandia)
- Natalie Ceeney, Chief Executive of The National Archives (Wielka Brytania)
- Anne Burnel, Responsable du Service national des Archives de La Poste (Francja)
- Steve Bailey, Senior Advisor on records management issues for JISC infoNet (Wielka Brytania)
- Sabine Mas, École de bibliothéconomie et des sciences de l'information, Université de Montréal (Kanada)
-Więcej na stronie Archiwów Federacji Szwajcarskiej
-MRA
oprac. Adam Baniecki
AP Lubań
Poprawiony (wtorek, 07 lipca 2009 21:23)
SŁOWACJA: Wystawa o Milanie Štefániku w Narodowym Archiwum SłowacjiDnia 1 lipca 2009 r. w pomieszczeniach Narodowego Archiwum Słowacji w Bratysławie (Drotárska cesta 42) otwarta została wystawa „Bradlo / mogiła / Štefánik” (Bradlo / mohyla / Štefánik) zorganizowana w ramach projektu „Štefánik – człowiek legenda” (Štefánik – človek a legenda), a poświęconej osobie Milana Rastislava Štefánika (ur. 21.07.1880 r., zm. 4.05.1919 r.) wybitnego polityk słowackiego, z wykształcenia inżyniera i astronoma. Francuskiego generała z okresu I wojny światowej, wsławionego odznaczonego za bohaterstwo w walkach lotniczych. Wybitnego działacza na rzecz niepodległej Czechosłowacji. Jego imię nosi port lotniczy koło Bratysławy. Od 1928 roku w Pradze działa obserwatorium astronomiczne noszące jego imię. Od 2004 jego imię nosi Akademia Wojskowa w Liptowskim Mikułaszu (Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika).
Štefánik został pochowany w specjalnie wzniesionej mogile na górze Bradlo (543 m n.p.m.). Monumentalny grobowiec wykonano z białego spiskiego trawertynu, według projektu architekta Dušana Jurkoviča. Pomnik ten wzniesiono w 1928 roku, a jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło 23 września. Przy mogile każdego roku w maju odbywają się masowe ogólnokrajowe uroczystości. Poprawiony (piątek, 03 lipca 2009 12:33) ROSJA: Wystawa o zbrojnym podziemiu w ZSRR30 czerwca w sali wystawowej Archiwów Federalnych Rosji w Moskwie otwarto wystawę pt. „Ideologia i praktyka ukraińskiego nacjonalizmu. OUN i UPA w latach 1939-1956”. Oprac. Edyta Łaborewicz, Poprawiony (piątek, 03 lipca 2009 12:24) SENEGAL: Apel o digitalizację zbiorów byłej Francuskiej Afryki ZachodniejMiędzynarodowy Dzień Archiwów obchodzony 9 czerwca br. w Senegalu był okazją do wystosowania przez Babacara Ndiaye – dyrektora Narodowego Archiwum Senegalu, apelu o digitalizację zbiorów archiwalnych byłej Francuskiej Afryki Zachodniej (AOF). Jego zdaniem dziedzictwo dokumentów AOF narażone jest na ryzyko zaginięcia, jeśli nie zostanie podjęta akcja digitalizacji zbiorów. Francuska Afryka Zachodnia była Federacją ośmiu kolonii francuskich między 1895 a 1958 rokiem. Dziś są to terytoria Senegalu, Mauretanii, Mali, Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej Burkina Faso, Beninu i Nigru. Babacar Ndiaye podkreślił, że Dyrekcja Archiwów nie może od wielu lat przejąć dokumentów z ministerstw i innych organizmów publicznych, z powodu braku miejsca do przechowywania. Przechowywanie natomiast dokumentów i łatwość w udostępnianiu informacji obywatelom jest wyzwaniem dla Dyrekcji. Dlatego też skanowanie dokumentów archiwalnych i zamieszczenie ich on line ułatwi dostęp do informacji. Dyrektor Narodowego Archiwum oświadczył również, że prezydent kraju Abdoulaye Wade zamierza zbudować „Dom archiwalny” na terenie dworca kolejowego w Dakarze. Oprac: Agnieszka Wojciechowska AP Płock Poprawiony (czwartek, 02 lipca 2009 20:03) ROSJA: Przekazanie archiwaliów do AustriiDnia 10 czerwca 2009 r. w siedzibie Rosyjskiego Państwowego Archiwum Wojennego odbyła się uroczystość przekazania 51 zespołów archiwalnych pochodzenia austriackiego (niestety, bliższych informacji o przekazywanych archiwaliach brak) na ręce przedstawiciela rządu Republiki Austrii, ambasadora Austrii w Federacji Rosyjskiej, Martina Vukovica. Przekazanie archiwaliów jest realizacją postanowienia Rządu FR z 8 listopada 2008 r. „O przekazaniu Rządowi Republiki Austrii 51 zespołów dokumentów archiwalnych proweniencji austriackiej, przemieszczonych w wyniku drugiej wojny światowej”.
Więcej w języku rosyjskim
|