Naukowy Portal Archiwalny
NIEMCY: Uwaga na Hauptmanna von Köpenick.
Te wydarzenia sprzed 100 lat miały miejsce naprawdę, choć klimatem bardziej przypominają „CK Dezerterów”, co już sygnalizuje, że były co najmniej sympatyczne. Dziś historia pomysłowego szewca, Wilhelma Voigta przypomniana została w publikacji Stadtarchiv Völklingen, w cyklu zeszytów: Einblick in der Stadtarchiv- Völklinger Schätze (Skarby Völklinger z archiwum miejskiego) „Der Köpenicker (Räuber) Hauptmann” ,czyli „Kapitan (hultaj) z Köpenick”.
A było to tak;
Wilhelm Voigt po opuszczeniu więzienia, gdzie przebywał do 1906 roku za drobne występki bezskutecznie próbował się gdzieś osiedlić, ale niegdzie go nie chciano. Będąc w desperacji zakupił w sklepie ze starzyzną mundur kapitana armii pruskiej, i tak wystrojony pojawił się w Köpenick, wówczas miasteczko koło Berlina. Dzięki przebraniu i dystynkcjom podporządkował sobie mały oddział żołnierzy, a następnie w tym towarzystwie udał się do ratusza, gdzie aresztował burmistrza i przejął kasę za pokwitowaniem. Następnie dostarczył burmistrza pociągiem do Berlina i kazał żołnierzom zaprowadzić go do berlińskiego odwachu. Wydarzenie wprowadziło władze pruskie w lekkie zakłopotanie, a żart Hauptmanna Köpenik stał się znany w całym Cesarstwie. Sam cesarz Wilhelma II śmiał się do łez. Po odsiedzeniu krótkiego wyroku Voigt przybył do Völklinger (Saara) i opowiedział swoją historię, która spisana znajduje się w archiwum miejskim. Historia ta stała się inspiracją Carla Zuckmayera, który w 1931 napisał sztukę "Kapitan z Köpenick", ostro krytykującą pruski dryl i biurokratyczne, ślepe posłuszeństwo. Dla Köpenick, dzisiejszej dzielnicy Berlina, to ciekawa linia promocji i wspólnego świętowania. Organizuje się tam na pamiątkę tego zabawnego wydarzenia "Lato w Köpenick" - lokalne święto, które rozpoczyna inscenizacja wydarzeń z czerwca 1906 roku.
Obecnie na schodach ratusza w Köpenick stoi odlany w brązie Wilhelm Voigt, w płaszczu kaprala i miło uśmiecha się do ludzi
Opracowała na podstawie: http://www.augias.net/
Jolanta Leśniewska
AP Kutno
Poprawiony (czwartek, 26 listopada 2009 23:01)
WŁOCHY: II Narodowa Konferencja ArchiwówW dniach 19- 21 listopada 2009 w Bolonii odbyła się Druga Narodowa Konferencja Archiwów włoskich pod hasłem "fare sistema"- Stworzyć system. Pierwsza konferencja odbyła sie przed dziesięciu laty.W tym czasie pojawiły się przed archiwistyką nowe wyzwania, choć wiele z poruszanych przed dziesięciu laty problemów zachowało nadal swoją aktualność. Jednym z istotnych wyzwań jest sygnalizowana przez wiele podmiotów publicznych i prywatnych zarządzających archiwami propozycja opracowania wspólnego programu działań mającego na celu racjonalizację zarządzania i korzystania publicznego z narodowego zasobu archiwalnego. Pod tym kątem opracowano program naukowy konferencji.
Poprawiony (czwartek, 26 listopada 2009 21:30)
BIAŁORUŚ: Logo archiwalneOd 19 listopada 2009 r., na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości Republiki Białorusi, obowiązuje oficjalne logo Departamentu Archiwów i Biurowości Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Białorusi (odpowiednik Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Polsce).
oprac. Edyta Łaborewicz Poprawiony (wtorek, 24 listopada 2009 08:25) ROSJA – Plan wystaw archiwalnych na 2010Niezwykle interesująco przedstawia się plan wystaw archiwalnych na rok 2010, upubliczniony właśnie na stronach internetowych rosyjskich archiwów federalnych. Już 17 grudnia tego roku (do marca 2010 r.) zostanie otwarta wystawa poświęcona Antoniemu Czechowowi z okazji 150-lecia jego urodzin (w 1860 r.). W marcu-czerwcu 2010 r., we współpracy z Departamentem Archiwów i Biurowości Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Białorusi, będzie miała miejsce wystawa pt. „Społeczeństwo sowieckie i wojna (1941-1945)”. Z kolei w lipcu i sierpniu można będzie obejrzeć wystawę z okazji 30-lecia zorganizowanych w Moskwie w 1980 r. letnich Igrzysk Olimpijskich (m. in. z eksponatami z Muzeum Historii Sportu). Cykl wystaw, pod koniec przyszłego roku, zakończą „Archiwalne tajemnice. 90-lecie powstania Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej”; współpracę zapowiada Archiwum Prezydenta Federacji Rosyjskiej. oprac. Edyta Łaborewicz Poprawiony (poniedziałek, 23 listopada 2009 18:29) NIEMCY: Heskie laury archiwalne 2009 rozdane.Tym razem główna nagroda archiwalna w kategorii małych , niepaństwowych, w szczególności komunalnych archiwów zajmujących się ochroną dóbr kultury i dziedzictwa archiwalnego Hesji ufundowana przez Sparkassen-Kulturstiftung Hessen-Thüringen wspólnie z Landesverband Hessen im Verband deutscher Archivarinnen und Archivare e.V. – (VdA) została przyznana dla archiwum Dokumentesammlung Herder-Institut w Marburgu. Nagroda jest przyznawana już piąty rok i do tej pory jej laureatami byli Stadtarchiv Pfungstadt (2005), Stadtarchiv Eschwege (2006), Kreisarchiv Gießen (2007), "Stiftung Archiv der Deutschen Frauenbewegung“ Kassel (2008). W uzasadnieniu swojej decyzji eksperckie jury podkreśliło szczególne zasługi w pozyskiwaniu, zabezpieczaniu i udostępnianiu cennych zasobów archiwalnych przejętych przez Instytut Herdera w 2006 roku ze źródeł prywatnych. W kręgu zainteresowań IH znajduje się przede wszystkim historia Niemiec na obszarze Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Do jej dziejów Instytut zgromadził znaczące zbiory dokumentów. Doceniono tu w sposób szczególny, przejęcie niezwykle cennego Archiwum Rycerstwa Bałtyckiego (Archiv der Baltischen Ritterschaften), - akta złożone zostały HI w 1955 roku jako depozyt - a także zabezpieczenie i udostępnienie uważanych za zaginione, sfilmowanych zasobów archiwalnych znajdujących się w 1940 roku w Rydze, które umownie nazwane zostały Baltischen Archivfilme. Kopie dokumentów zostały wykonane na przełomie 1939/1940 w momencie przesiedlania ludności niemieckiej z krajów bałtyckich min. na tereny Kraju Warty.
Poprawiony (sobota, 21 listopada 2009 07:50)
|