AUSTRALIA: Dotknij i zobacz! Nowoczesna technika w służbie archiwów

Australia, kontynentem emigrantów, dziś tworzących nowoczesny naród. Szczególny boom osadniczy przezywała po zakończeniu II Wojny Światowej do późne lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Od 2009 r. Narodowe Archiwa Australii rozwijają program – wystawę multimedialną zatytułowaną „Pamięć Narodu” (Memory of Nation) poświęconą kształtowaniu się narodu australijskiego z integrujących się przybyszy z różnych stron świata.Wystawa obejmuje szerokie spektrum zjawisk społecznych oglądanych poprzez zasób. Zaprezentowano ponad 170 tysięcy dokumentów migracyjnych, a także zjawiska będące „akcentami” epoki takimi jak okładki albumów muzycznych i księżek (np. Lolita Nabokowa) zakazanymi przez rząd australijski w 1960 r., czy też wydruk królewskiego menu z wizyty Królowej Elżbiety II z 1954 r.Wystawa ujmuje także wcześniejsze zjawiska jak problem niekontrolowanego rozrostu populacji królików w latach trzydziestych, który zagroził ekosystemowi kontynentu.

W ostatnim czasie dzieki opracowanej przez Mitchella Whitelow z Uniwersytetu w Canaberze (Faculty of Art. And Design University of Canaberra) wystawa wzbogaciła się o niezwykłe narzędzie informatyczne prezentacji zbiorów. Ekrany monitorów zastępują gabloty, a zwiedzający poprzez dotykowe ekrany mogą „brać w ręce eksponaty”, a poprzez ich powiększanie, obracanie, obcować z nimi w sposób niemożliwy w postępowaniu z oryginałami. Możliwości opracowanego oprogramowania zaprezentowano na filmie rozpowszechnianym poprzez platformę you tube.

Wystawa Memory of Nation czynna jest w Canaberze (National Archives of Australia, Queen Victoria Terrace, Parkes ACT 2600).

Więcej:

Touch and See – a new interactive
Memory of Nation

Oprac.: Adam Baniecki

AP Wrocław/O Bolesławiec

Poprawiony (niedziela, 05 lipca 2015 10:39)

 


Międzynarodowy Tydzień
Archiwów
5 - 9 czerwca 2023

ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology