Naukowy Portal Archiwalny
CZECHY: Sąd Najwyższy chce ograniczyć dostęp do akt komunistycznych organów bezpieczeństwa
Sąd Najwyższy opowiada się za zmianami w ustawie o archiwach. Zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie nieważności punktu, który pozwala naukowcom na uzyskanie informacji o materiałach archiwalnych sądów, prokuratur i komunistycznych służb bezpieczeństwa. Historycy odbierają to jako próbę zamknięcia im ust.
Według Sądu Najwyższego spornym jest punkt 11 paragrafu 37 ustawy o archiwach. Daje on badaczom swobodny dostęp do danych znajdujących się w aktach komunistycznych powszechnych oraz wojskowych sądów i prokuratury, służb bezpieczeństwa, jak również archiwaliów powstałych w skutek działalności niemieckiej administracji okupacyjnej lat 1938-1945. Jeżeli punkt jedenasty ustawy zniknie, naukowcy będą musieli prosić o pozwolenie wszystkie żyjące osoby, do których odnoszą się dokumenty.
„My w Post Bellum staniemy się ślepi. Dziennikarze i dokumentaliści zajmujący się losami każdego przed 1989 r., szczególnie, jeśli będzie to dotykać czegokolwiek choćby tylko trochę niewygodnego, żadnej zgody nie dostaną”, skomentował całą sytuację Mikuláš Kroupa dyrektor Post Bellum – powstałej w 2001 r. organizacji czeskich dziennikarzy i historyków, zajmujących się zbieraniem i opracowywaniem relacji świadków ważnych wydarzeń z XX w.
Poprawiony (czwartek, 05 czerwca 2014 20:21)
- CZECHY: Tajemnica dwóch skrzynek z dokumentami w okresu II wojny światowej
- CZECHY: Konferencja dotycząca przestępstw seksualnych.
- Czechy. Sympozjum: „Kroniki, jako źródła historyczne”
- CZECHY: Nowa Przewodnicząca Rady USTR
- SŁOWACJA: Konferencja o bankowości centralnej na Słowacji
- CZECHY: Archiwalne filmy udostępniono w Internecie
- CZECHY. Seminarium o dokumentacji filmowej
- Czechy. Wystawa fotografii z sierpnia 1968 r. w Archiwum Narodowym w Pradze