CZECHY: Plan digitalizacji Złotej Bulli i innych pieczęci
W czeskich archiwach, po okresie digitalizacji wielu cennych dokumentów, na cyfrowe utrwalenie oczekuje teraz kilka tysięcy pieczęci, znajdujących się w zespole archiwalnym „Archiwum Korony Czeskiej” (Archiv České koruny), przechowywanym w Archiwum Narodowym w Pradze. Jest to jeden z nielicznych, zachowanych od średniowiecza, zbiór dokumentów królewskich, stanowiący zabytek kultury narodowej.
Archiwum Korony Czeskiej uważane jest, obok klejnotów koronnych, za najcenniejszy skarb narodowy. Na specjalnych wieszakach zabezpieczone folią, wisi tutaj przeszło 2800 dokumentów, a wśród nich Złota Bulla Sycylijska z 1212 r. Najstarszy dokument w tym zbiorze pochodzi z 1158 r. i jest do niej przytwierdzona pieczęć cesarza Fryderyka Barbarossy. Najmłodszy dokument pochodzi z 1935 r.
Najcenniejsze dokumenty tego zbioru przechowywane są w troskliwie w specjalnym skarbcu, a to ze względów bezpieczeństwa, jak i z uwagi na zapewnienie im właściwych warunków klimatycznych. Przy bulli sycylijskiej faktycznie przywieszona jest pieczęć ze złota, ale większość dokumentów posiada pieczęcie z bardziej kruchego materiału, a mianowicie z pszczelego wosku. Dlatego obchodzenie się z nimi wymaga szczególnej ostrożności. Po szczegółowej kontroli ich aktualnego stanu zachowania trafią przed obiektyw aparatu cyfrowego.
Najstarsze dokumenty z tego zbioru są już dostępne w postaci cyfrowej na stronach interenetowych, gdzie trafiły w 2005 r. w ramach realizacji programu Monasterium, ale ich pieczęcie wówczas nie zostały udostępnione. Zabrakło na to czasu, a przede wszystkim pieniędzy. Obecna digitalizacja kilku tysięcy pieczęci jest zaplanowana do 2018 r. i dopiero wówczas jej rezultaty zostaną zaprezentowane w Internecie.
Więcej"
Czeska telewizja ČT24, Zlatá bula a další pečetě budou digitální
Monasterium, Archiv České koruny (1158-1935)
Ministerastwo Spraw Wewnętrznych
oprac. Ivo Łaborewicz
AP Oddział Jelenia Góra
Poprawiony (poniedziałek, 21 września 2015 20:40)