ROSJA: międzynarodowa konferencja - "100. rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej. Bilans roku"

W dniach 26-27 listopada 2014 r. w Moskwie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna pt. "100. rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej. Bilans roku", której organizatorami są: administracja miasta Moskwy, Rosyjskie Towarzystwo Historyczne, Główny Zarząd Archiwów Miasta Moskwy, Centralne Archiwum Państwowe Miasta Moskwy.
Konferencja kończy główne jubileuszowe imprezy 2014 roku, poświęcone stuleciu wybuchu I wojny światowej. Odbędzie się w formie dyskusji panelowych pt.: "Wojna, które została "zapomniana". Nowe pytania do historyków" i "Drogami wojny do rewolucji i pokoju brzeskiego: aktualne problemy pamięci historycznej", oraz dwóch „okrągłych stołów”, przy których będą dyskutować czołowi historycy, archiwiści i politolodzy.

Podczas „okrągłego stołu” na temat „Dokumentacji fotograficznej i filmowej historii I wojny światowej w kontekście współczesnej epoki”, będą prezentowane wojenne kroniki filmowe i filmy z tamtego okresu, będą też spotkania z wiodącymi reżyserami filmów dokumentalnych, którzy na przestrzeni lat nakręcili filmy o tematyce pierwszowojennej; przy obradach okrągłego stołu nt. "Społeczne znaczenie publikacji, wystaw i projektów kulturalnych , poświęconych stuleciu wybuchu I wojny światowej", odbędzie się prezentacja książek wydawnictwa "ROSSPEN" („Rosyjska Encyklopedia Polityczna”) i Centralnego Archiwum Państwowego Miasta Moskwy („Moskwa w latach I wojny światowej 1914-1918. Wybór dokumentów i materiałów”).
Konferencji towarzyszy wystawa o podobnym tytule („Москва в годы Первой мировой войны”), przygotowana przez Centralne Archiwum Państwowe Miasta Moskwy, oraz tematyczna wystawa książek, której organizatorem jest Państwowa Publiczna Biblioteka Historyczna Rosji i wydawnictwo „ROSSPEN”.

Wiecej: Состоится международная научно-практическая конференция «100-летие начала Первой мировой войны. Итоги года»

oprac. E. Łaborewicz, AP Legnica

Poprawiony (wtorek, 25 listopada 2014 20:10)

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ


W warsztacie archiwisty

pdf prezentacji

Agnieszki Michalewicz pt.:

Kwalifikacja archiwalnai porządkowanie akt osobowych

– ze szczególnym uwzględnieniem akt osobowych kategorii A.


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology