ROSJA: „Białe Igrzyska” - oznaczono gryfem ”tajne”

Rosja: „Białe Igrzyska” - oznaczono gryfem ”tajne” (ZSRR i zimowe Igrzyska Olimpijskie w latach 1956-1988) – wystawa materiałów archiwalnych i eksponatów muzealnych z różnych kolekcji, poświęcona historii udziału radzieckich sportowców w zimowych igrzyskach olimpijskich, a zorganizowana w związku z nadchodzącymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi (2014), której otwarcie (w sali wystawowej Federalnych Archiwów Rosji, Moskwa, ul. Wielka Pirogowskaja 17) zapowiedziano na 29 listopada 2013 r.
Zimowe igrzyska olimpijskie od początku swojej historii w 1924 r. znajdowały się zawsze w centrum uwagi opinii publicznej i cieszyły się ogromną popularnością na całym świecie.


W Związku Radzieckim, biorącym udział w zimowych igrzyskach od 1956 r., zmaganiom tym przypisywano specjalne znaczenie – w warunkach „zimnej wojny” również olimpiada sportowa stała się miejscem konfrontacji dwóch systemów politycznych, a wygrane w sporcie miały być potwierdzeniem wyższości danego ustroju. Pomimo wielu trudności, z którymi w tamtych czasach mierzyli się radzieccy sportowcy, z sukcesami bronili sportowego honoru swego kraju, odnosząc zwycięstwa w generalnej klasyfikacji medalowej w siedmiu na dziewięć zimowych olimpiad pomiędzy 1956 a 1988 rokiem (ZSRR zajął pierwsze miejsca, oprócz Igrzysk w 1968 r. w Grenoble we Francji i w 1988 w Sarajewie w Jugosławii, w których zajął miejsce drugie).
W czasach sowieckich sportowe zmagania kolejnych zimowych igrzysk olimpijskich zostały szeroko opisane w licznych publikacjach, albumach fotograficznych i wspomnienia, jednak przez długi czas pozostawała niedostępna ogromna ilość dokumentów archiwalnych na temat historii udziału radzieckich sportowców w igrzyskach olimpijskich. Przez lata oznaczone różnymi klauzulami tajności, obecnie odtajnione, dokumenty te zawierają ważne informacje odnoszące się do różnych aspektów historii zimowych igrzysk olimpijskich, wewnętrznych mechanizmów przygotowania i przeprowadzenia jednego z największych wydarzeń sportowych najnowszej historii i pokazują kulisy politycznych "igrzysk wokół Igrzysk".
Wystawa czynna do 23 lutego 2014 r.

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica


Wiecej: «Белые Игры под грифом "секретно" (СССР и зимние Олимпийские игры. 1956–1988 гг.)

Poprawiony (czwartek, 14 listopada 2013 18:36)

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ


W warsztacie archiwisty

pdf prezentacji

Agnieszki Michalewicz pt.:

Kwalifikacja archiwalnai porządkowanie akt osobowych

– ze szczególnym uwzględnieniem akt osobowych kategorii A.


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone

Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology