MRA: Cyfrowe myślenie w archiwach frankofońskich w Afryce. Warsztaty w Senegalu

W dniach 17-20 listopada 2025 r. w stolicy Senegalu Dakarze odbyły się międzynarodowe warsztaty pt.: „Myśleć cyfrowo w archiwistyce” (Penser le numérique en archivistique). Warsztaty zorganizowane przez Międzynarodowa Rada Archiwów (ICA), we współpracy z Dyrekcją Archiwów Senegalu  (Direction des Archives du Sénégal), Szkołą Bibliotekarzy, Archiwistów i Dokumentalistów (l’École de Bibliothécaires, Archivistes et Documentalistes - EBAD), przy wsparciu Programu Uczestnictwa UNESCO (Programme de participation de l’UNESCO) i Służby Międzyresortowej Archiwów Francji (Service interministériel des Archives de France (SIAF) przeznaczone było dla archiwistów 14 państw Afryki frankofońskiej.

Jednym z celów konferencji było badanie strategii digitalizacji, przepływów pracy i zrównoważonego rozwoju w ramach instytucji zaangażowanych w regionalny GLAM (akronim Galleries, Libraries, Archives, Museums). Dla MRA istotne znaczenia miał aspekt realizacji Programu dla Afryki (Le Programme pour l’Afrique, realizowanego aktywnie od 2012 r.) jest stworzenie Otwartej mapy sieci archiwów w Afryce (La carte ouverte pour le réseau des archives en Afrique (CORAA). Realizacja programu, która zaplanowana jest na lata 2021-2025, prowadzona jest przez MRA i eksperymentalne laboratorium badawcze ArchiLab przy Departamencie Nauk o Informacji Wyższej Szkoły Zarzadzania w Genewie (Haute école de gestion de Genève (HEG Genève). Tu opracowano m.in. model teoretyczny koncepcji usługi digitalizacji dla ArchiLab (Conception d’un service de numérisation pour ArchiLab). W ramach projektu prowadzone są seminaria międzynarodowe poświęcone wykorzystaniu nowoczesnych technologii w archiwistyce. Efektem prac jest publikacja Otwartej mapy sieci archiwów w Afryce.
Jak podsumowali organizatorzy: „Warsztaty te po raz kolejny pokazały, w jaki sposób programy MRA, z zaangażowanymi partnerami w całej Afryce i poza nią, zapewniają archiwistom narzędzia, wiedzę i sieci potrzebne do poruszania się w erze cyfrowej z pewnością siebie i odpowiedzialnością”.

Źródła:

ICA: Penser le numérique dans les archives : résultats clés de l’atelier régional de l’ICA à Dakar

ICA: Programme pour l’Afrique

ICA: La carte ouverte pour le réseau des archives en Afrique (CORAA)

Oprac. Adam Baniecki
AP Wrocław O.Bolesławiec

Poprawiony (sobota, 06 grudnia 2025 06:35)

 
ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology