UKRAINA: Projekt dokumentalny „Pamiętniki Pokoju: Głosy tych, którzy przeżyli i tych, którzy nie”

„Pamięć jest obowiązkiem każdego Ukraińca”: 30 października 2024 r. w Muzeum Historii Miasta Kijowa zaprezentowano projekt dokumentalny „Pamiętniki Pokoju: Głosy tych, którzy przeżyli i tych, którzy nie”, poświęcony znaczeniu osobistej dokumentacji i pamięci o tym, czego doświadczono podczas wojny z Rosją. „Wszyscy żyjemy w czasie wojny. Prawda o niej została stworzona i pozostanie w naszych opowieściach. Dlatego zachęcam każdego z Was do pisania i zapisywania swoich historii – dla siebie, dla swoich dzieci. Ukraińska umiejętność zapamiętywania to mięsień, jego trening jest obowiązkiem każdego z nas. Każda historia jest ważna. Historia może być dziś mała, jutro gigantyczna, może być mała dla ciebie, ale będzie bezcenna dla twoich dzieci, wnuków i tak dalej. Trenuj więc mięsień pamięci, prowadź pamiętniki, twórz archiwa rodzinne” – podkreślała Natalia Jemczenko, członek Rady Nadzorczej Fundacji Rinata Achmetowa, realizującej projekt.

Częścią wydarzenia było odczytanie fragmentów pamiętników z Mariupola (Katieriny Sawienko i Wołodymyra Wieliczki), ze zbiorów Muzeum „Głosy Pokoju”. W ramach prezentacji odbyła się również dyskusja panelowa „Dzienniki jako ego-dokumenty wojny” - o znaczeniu ego-dokumentu w kontekście wojny i jego roli w rejestrowaniu wydarzeńtego czasu,której prelegentami byli m.in. Anatolij Chromow – przewodniczący Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy i Diana Popowa – dyrektor generalna Muzeum Historii Kijowa.
Muzeum „Głosy Pokoju” od 2014 roku gromadzi, przechowuje i udostępnia świadectwa pokojowo nastawionych ludzi na temat ich przeżyć podczas wojny na Ukrainie. Jest to największe tego typu archiwum na świecie i cenne źródło prawdy o wojnie . Muzeum zgromadziło już ponad 120 000 historii i codziennie jest uzupełniane o nowe.

Źródło:

Музей Фонду Ріната Ахметова

gov.ua: Виступ Анатолія Хромова щодо перспективи архівування свідчень українців про події війни

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O. Legnica

Poprawiony (wtorek, 05 listopada 2024 20:14)

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology