UKRAINA: Z historii Targów Wołyńskich w mieście Równe – wystawa on-line

Archiwum Państwowe Obwodu Rówieńskiego w Równem (Державний архів Рівненської області) prezentuje wystawę on-line materiałów archiwalnych z lat 1930-1936 pt. „Wołyńskie Targi w mieście Równe” („Волинські торги в м. Рівне”). W okresie międzywojennym Równe było polskim miastem w ówczesnym województwie wołyńskim. Było też jednym z największych miast tego regionu, z bardzo dobrze rozwijającym się handlem.

Począwszy od 1930, każdego kolejnego roku wczesną jesienią w Równem odbywała się wielka i słynna impreza handlowa - Targi Wołyńskie, goszczące kupców i nabywców przybywających tu niemal z całej Polski. Tereny targowe mieściły się w parku miejskim, w pobliżu pałacu Lubomirskich. Jak piszą autorzy wystawy, „targi wniosły nieoceniony wkład nie tylko w rozwój gospodarczy naszego miasta, ale także w rozwój kulturalny. Ktoś pokazał i sprzedał tu swoje towary, ktoś kupił, ktoś, kto ma interesy, zawierał rentowne kontrakty, a ktoś odwiedził miejsca masowej rozrywki i zabawy, które były integralną częścią wydarzenia”. Kres Targom Wołyńskim położył wybuch II wojny światowej.
Na wystawie prezentowane są skany materiałów archiwalnych w języku polskim, które uzmysławiają rozmach i zakres tego przedsięwzięcia, np. protokół posiedzenia Komitetu Wystawy Rzemiosła i Przemysłu Ludowego z 27 sierpnia 1930 r., na którym ustalono m.in. program pierwszej wystawy i targów oraz wykaz działów (I Rzemiosło, II Przemysł ludowy, III Rolnictwo z sekcjami: 1) produkcja roślinna, 2) hodowla koni, 3) hodowla bydła, 4) ogrodnictwo, sadownictwo, pszczelarstwo, warzywnictwo, jedwabnictwo; IV Wielki przemysł z sekcjami: 1) przetwory płodów rolnych, 2) przemysł drzewny (leśnictwo, myślistwo), 3) przemysł metalowy, 4) przemysł włókienniczy, 5) maszyny rolnicze), a także wykazy przyznanych wystawcom nagród i wyróżnień, protokoły posiedzeń powstałego w 1931 r. Komitetu Organizacyjnego Spółki Udziałowej p.f. „Targi Rówieńskie”, sprawozdania finansowe, referat dyrektora Targów Tadeusza Górnickiego z 1936 r., w którym przedstawił genezę i przebieg Targów w latach 1930-1935, czy też dokumentację techniczną pawilonów wystawowych, i wiele innych interesujących eksponatów.

Źródło:

Wstęp do wystawy: З історії ярмарки-виставки «Волинські торги» в м. Рівне (за документами ДАРО)

Wystawa: З історії ярмарки-виставки «Волинські торги» в м. Рівне

oprac< Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O. Legnica

Poprawiony (środa, 16 października 2024 15:43)

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology