MRA: Międzynarodowy Tydzień Archiwów 3 - 9 czerwca 2024
Na niedzielę 9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów obchodzony od 2007 r. na pamiątkę powołania w Paryżu 9 czerwca 1948 r. Międzynarodowej Rady Archiwów. W 2019 r. obchodzono jubileusz 60 lecia organizacji przez cały tydzień i od tej pory przyjęto, że związane z archiwistyką i archiwami wydarzenia będą się odbywały przez cały tydzień, który nazwano Międzynarodowym Tygodniem Archiwów - IAW (International Archives Week).
Przypomnijmy ogólne cele:
- Uwrażliwienie społeczeństwa na znaczenie archiwów i dokumentacji;
- Uwrażliwienie decydentów na korzyści płynące z zarządzania dokumentacją dla dobrego zarządzania i wydajnego rozwoju;
- Oddziaływać na społeczeństwo aby pobudzało sektor publiczny i prywatny do niezbędnych działań dla przechowywania archiwaliów w sposób trwały i ułatwiały dostęp do nich;
- Zwracać uwagę na unikatowe, nadzwyczajne i rzadkie dokumenty przechowywane w instytucjach archiwalnych;
- Poprawiać wizerunek archiwów i ich zasobów starając się zwiększyć ich reputację.
Tematyką tegorocznych działań są #CyberArchiwa (#CyberArchives), czyli wpływ postępu technicznego na archiwa i archiwistykę. Czy społeczeństwa, wykorzystując niezwykłe możliwości jakie daje nowoczesna technologia cyfrowa i komunikacyjna, podejmują świadomie decyzje służące wspieraniu przejrzystości i ochronie ich dziedzictwa kulturowego. Archiwa nie tylko dostosowują się do cyfrowej rzeczywistości, ale nade wszystko muszą stawić czoła jej wymaganiom i wyzwaniom w takich obszarach jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, blockchain, big data itd. rozwiązywanie problemów we wskazanych obszarach wymaga interdyscyplinarnego podejścia. #CyberArchives na służyć ułatwieniu owych interdyscyplinarnych kontaktów.
Międzynarodowy Tydzień Archiwów funkcjonuje poprzez działania organizowane przez samych członków MRA i innych zainteresowanych osadzone w ich własnych kontekstach. Odbywa się to poprzez działania podejmowane w formule określonej jako Ambasador #IAW2024. Odbywa się to w następujący sposób:
1. Zorganizowane wydarzenie należy zgłosić do Globalnej Agendy #IAW2024,
2. Można brać udział w webinariach #IAW2024 lub być aktywnym w dyskusjach w mediach społecznościowych,
3. Udostępnić na swoich platformach społecznościowych informacje o #IAW2024 i jego temacie #CyberArchiwach,
4. Nawiązać współpracę z lokalnymi archiwami, instytucjami i profesjonalistami związanymi z sektorem archiwów lub zarządzania dokumentacją łącząc się w działaniach na rzecz #IAW2024.
Każde z wymienionych działań przyczynia się do realizacji celów Międzynarodowego Tygodnia Archiwów.
W chwili publikacji niniejszego tekstu w tzw. Agendzie Ogólnej było zgłoszonych 46 wydarzeń. Procedura zgłaszania wydarzenia została opisana szczegółowo w Przewodniku krok po kroku w celu utworzenia waszego wydarzenia (Guide étape par étape pour la création de votre événement):
1. Należy utworzyć konto w Otwartej Agendzie,
2. W specjalnym formularzu utworzyć wydarzenie (wybrać obraz i język, wskazać czy jest się członkiem MRA, krótki opis 150 znaków, szerszy opis do 10000znaków, uwarunkowania dostępu do wydarzenia (np.: wstęp wolny), adres wydarzenia miejsce lub adres internetowy;
3. Adres instytucji, wraz z lokalizacją
4. Data i godzina wydarzenia
5. Publikacja wydarzenia.
Więcej:
MRA: #IAW2024
Przewodnik: Guide étape par étape pour la création de votre événement
oprac.
Adam Baniecki
AP Wrocław O.Bolesławiec
Poprawiony (czwartek, 30 maja 2024 19:43)