NIEMCY: Bundesarchiv - ARGUS nie taki straszny...

Od początku lutego na stronach internetowych Bundesarchiv (BA) dostępna jest dla użytkowników najnowsza wyszukiwarka archiwalna o nazwie ARGUS, czyli (ArchivGutSuche) i jak widać nazwa ta nie ma nic wspólnego z mitologicznym potworem o stu oczach.

 

Wyszukiwarka może przeprowadzać operacje wyszukiwawcze we wszystkich opracowanych środkach informacyjnych do zespołów archiwalnych-inwentarzy elektronicznych ale również tych tradycyjnych po retrokonwersji (Archnet: „Niemcy: Pilotażowy program digitalizacji dawnych inwentarzy i środków ewidencji archiwalnej w archiwach niemieckich”z 28.03.2008). Obecnie dostępnych jest 6 tys. opisów zespołów, 1300 inwentarzy online, dane do ponad miliona jednostek aktowych oraz 130 tys. zdigitalizowanych stron dokumentów.
Do stworzenia wyszukiwarki zastosowano system Midosa XML, który był przygotowywany od 1997r. przez Szkołę Archiwalną w Marburgu. Początkowo  projekt nosił nazwę Midosa- onLine, a jego celem było stworzenie instrumentu pozwalającego tworzyć pomoce archiwalne on-line. Obecna wersja programu, już na platformie XML nosi nazwę Midosa-XML. Jego zaletą jest kompatybilność z międzynarodowym standardem zapisu informacji o zasobie archiwalnym  EAD (Encoded Archival Description).
Jakie możliwości wyszukiwawcze daje ARGUS? Wyszukiwanie jest wszechstronne i odbywa się na kilku poziomach w zależności od wybranej przez użytkownika opcji. Korzystanie z Argusa daje orientację w zespołach archiwalnych BA i ich strukturze, pozwala swobodnie „nawigować” pomiędzy zespołami archiwalnymi zawierającymi interesujące użytkownika dane, daje również wgląd w inwentarze online, a także pozwala ustalić sygnatury poszukiwanych akt  np. w celu złożenia na nie zamówienia. Ponadto mamy możliwość wyszukania i wglądu w zdigitalizowe  całe teczki aktowe lub pojedyncze dokumenty.
ARGUS jest niewątpliwie wspólnym sukcesem, do którego przyczyniła się współpraca pomiędzy BA i Archivschule w Marburgu. Na marginesie dodam, że wpisując
w wyszukiwarkę np.  słowo „Polen” system znajduje ponad 12 tys. odniesień do akt BA.

Szczegóły w języku niemieckim:

oprac. Jolanta Leśniewska
AP Kutno

 

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ


W warsztacie archiwisty

pdf prezentacji

Agnieszki Michalewicz pt.:

Kwalifikacja archiwalnai porządkowanie akt osobowych

– ze szczególnym uwzględnieniem akt osobowych kategorii A.


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology