NIEMCY: Archiwum Miejskie w Lipsku - sprawy minione we współczesnej odsłonie

Archiwum Miasta Lipska pragnie przyciągnąć młodych ludzi do dawnego pawilonu sowieckiego na Starym Rynku, gdzie za sprawą multimedialnej stacji można odbyć podróż przez setki lat historii miasta.
W dniu 12 grudnia 2022 r. Ulrich Hörning, burmistrz Lipska ds. administracji oraz Michael Ruprecht, dyrektor Archiwum Miejskiego w Lipsku(Stadtarchivs), zaprezentowali tzw. Lebende Buch®.W ten sposób archiwum miejskie otwiera nowe możliwości w edukacji historycznej, bowiem Lebende Buch to  imponująca gra elementów drukowanych, animacji i dźwięku prezentująca historię miasta w fascynujący sposób. Na pierwszy rzut oka duża książka na drewnianym stole, która zachęca do jej przekartkowania. Po otwarciu stron pojawiają się teksty, obrazy, animacje, a także materiały historyczne, takie jak dokumenty i zdjęcia.
Żywa Księga® w przystępny sposób łączy świat analogowy i cyfrowy, przybliża odbiorcę do pasjonującej pracy w archiwum i zamienia ich w dociekliwych detektywów archiwalnych. Żywej Księgi nie da się otworzyć w Internecie. Trzeba pofatygować się do archiwum, a następnie odkrywać i podziwiać tam gromadzone cuda.

Archiwum Miejskie w Lipsku jest ważną skarbnicą wiedzy historycznej i często nazywane jest „ miejscem pamięcią miasta Lipska”. Jest nie tylko centrum kompetencyjnym w zakresie historii miasta dla wszystkich pokoleń, ale także ważnym punktem  miejskiej tożsamości. Przechowuje i zabezpiecza dokumenty administracji miasta oraz inne dokumenty i zbiory o trwałej wartości dla historii Lipska. Udostępnia je naukowcom, władzom, mediom, badaczom Zaprasza do zajęcia się historią miasta oraz do studiowania, kwestionowania i interpretowania źródeł w „duchu pluralistycznego i odpowiedzialnego społeczeństwa”.
Archiwum Miejskie w Lipsku zostało otwarte w październiku 2019 r. w nowej siedzibie. Na około 8200 metrów kwadratowych przechowuje różnego rodzaju materiały archiwalne, które obejmują obecnie ponad 4000 pergaminów i dokumentów, 12,5 tysiąca metrów bieżących akt, ksiąg handlowych, gazet i druków, 90 tysięcy map i planów, 350 tysięcy zdjęć i pocztówek oraz zbiory dotyczące historia Lipska od nadania praw miejskich około 1165 roku do czasów współczesnych.
Nowy budynek jest bardzo nowoczesny.Posiada tzw. klimatyzację pasywną, podwójne ściany płaszczowe oraz bufory powietrza zapewniające amortyzację wahań temperatury zewnętrznej i utrzymanie stałego klimatu wewnątrz budynku. Fakt, że archiwalia są niezastąpionymi, unikatowymi obiektami, które dostarczają informacji o tym, jak powstało i jest nasze miasto, podkreśla szczególną odpowiedzialność, jaka wynika z archiwizacyjnego mandatu ustawodawcy. Archiwum miejskie zapewnia przyszłym pokoleniom dostęp do zarchiwizowanych dokumentów i korzystanie z nich. Ponieważ są one wyjątkowe i stanowią niezastąpione świadectwo kultury i historii, Archiwum Miejskie w Lipsku robi wszystko, aby uchronić je przed rozkładem, zniszczeniem czy kradzieżą.

Źródło:

mdr: Leipziger Stadtarchiv geht neue Wege und präsentiert ein Lebendes Buch

oprac. Jolanta Leśniewska
AP Płock O/Kutno

Poprawiony (środa, 28 grudnia 2022 20:11)

 
ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology