ROSJA: Archiwalna wystawa on-line „Wszyscy jesteśmy z dzieciństwa”
Na internetowej stronie Rosyjskiego Archiwum Państwowego w mieście Samara (Российский государственный архив в г. Самаре.) - wirtualna wystawa „Wszyscy jesteśmy z dzieciństwa”, opracowana w ramach wydarzeń poświęconych Dekadzie Dzieciństwa (2018-2027), ogłoszonych Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z dnia 29 maja 2017 r.
Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa, bowiem 19 października w Rosji obchodzony jest Ogólnorosyjski Dzień Licealisty, upamiętniając otwarcie - 19 października 1811 r. –Cesarskiego Liceum Carskie Sioło; w 2021 roku wypada 210. rocznica jego założenia.
Jak dokładne są nasze wspomnienia z dzieciństwa? Czy można przekazać dzisiejszym dzieciom, jak wyglądało dzieciństwo przedszkolaka i ucznia w czasach sowieckich? – pytają autorzy wystawy. Wspomnienia to pojedyncze wydarzenia: zabawy na podwórku, wędrówki nad rzekę, ulubione i niekochane lekcje szkolne, zimowe zabawy, wędrówki z przyjaciółmi i wiele więcej. W naszej pamięci wszystko pozostaje bez zmian – młodzi rodzice, bracia, siostry i najlepsi przyjaciele, a także najwspanialsze lata szkolne.
Wystawa „Wszyscy jesteśmy z dzieciństwa”, zainspirowana cytatem z twórczości Antoine’a de Saint-Exupery („On est de son enfance comme on est d'un pays”), przedstawia świat dziecka i nastolatka oglądany oczami projektantów, inżynierów i wynalazców, poprzez archiwalne dokumenty, które w różny sposób wiążą się z tematem dzieciństwa. Składa się z siedmiu bloków tematycznych, ilustrowanych materiałami archiwalnymi z lat 1927-2006: „Witaj świecie” (poświęcony początkowemu okresowi w życiu dziecka – od narodzin do niemowlęctwa, ilustrowany dokumentami dotyczącymi sprzętów medycznych dla położnictwa, artykułów pielęgnacyjnych dla niemowląt, pojazdów, mebli dla maluchów oraz zbilansowanych opcji menu dla dzieci), „Ogród dzieciństwa” (projekty przedszkoli, żłobków, wyposażenia placów zabaw dla dzieci, fotografie projektów sprzętu sportowego, małej architektury, jak huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie itp., projekty mebli dziecięcych), „W krainie zabawek” (dokumentacja patentowa z lat 1920-1990, w tym projekty zabawek i zdjęcia próbek już wprowadzonych do produkcji), „Na drodze wiedzy” (np. projekty szkół, szkolnych mundurków i tornistrów), „Na podwórku mojego dzieciństwa” (rowery, hulajnogi, rolki, sanki, łyżwy, narty), „Kiedy w domu dobrze” (m.in. projekty i fotografie zestawów meblowych do pokoi dziecięcych). Wystawę zamyka nostalgiczna sekcja „Album rodzinny” – prezentowane w niej dokumenty i fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów pracowników Obwodowej Administracji Państwowej w Samarze.
Więcej:
oprac. Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Legnica
Poprawiony (środa, 27 października 2021 15:41)