NIEMCY: Uczta dla miłośników dziesiątej muzy - filmowo w Schlezwiku Holsztynie

Wszystko zaczęło się od słynnego wampira z horroru „Nosferatu” kręconego w 1921 roku przez Friedricha W. Murnaua w Lubece, Lauenburgu i na wyspie Sylt. Od tego czasu w plenerach malowniczego Szlezwiku - Holsztynanakręcono wiele filmów i seriali, thrillerów i romansów.
Realizowane tu filmy i seriale są tak różnorodne, jak krajobrazy najbardziej wysuniętego na północ landu - eleganckie rezydencje, długie piaszczyste plaże Morza Północnego, wydmy i urocze osady rybackie, wsie i miasteczka.Efektem tego były liczne produkcje filmowe  o dużej rozpoznawalności. Krajobraz rybacki między Schleswigiem a Kappeln stanowił tło dla serii ZDF „Der Landarzt” w latach 1986-2012 -297 odcinków o wiejskim lekarzu i mieszkańcach fikcyjnego miasteczka Deekelsen. Wielu widzów przybyło dzięki dużej oglądalności  nad zatokę Schlei, aby odkryć miejsca z kultowego serialu: lokalny pub i kościół w Kappeln, stacja kolejowa Deekelsen w Süderbrarup, i gabinet w Gut Lindauhof. Na starym mieście w Lubece powstało kilka filmowych adaptacji powieści Thomasa Manna „Buddenbrookowie”. Losy Guldenburgów i innych fikcyjnych rodów arystokratycznych kręcone byływ zamkach i majątkach Szlezwiku Holsztynu, a odcinki o detektywach, takich jak inspektor Finke, pierwszy inspektor „Miejsca zbrodni”, w Kilonii w latach 70.I co też wampir Nosferatu i wiejski doktor ma wspólnego z archiwami? Po tym nieco przydługim wstępie, przejdźmy do rzeczy.
Wybór takich produkcji filmowych prezentowany jest na wystawie Landesarchiv Schleswig-Holstein „Urlaubsort – Tatort – Drehort! 100 Jahre Filmset Schleswig-Holstein“ czyli „Ośrodek wypoczynkowy-miejsce zbrodni – plan filmowy! 100 lat planu filmowego Schleswig - Holstein ”.

To pasja kolekcjonerska fotografa i pisarza, Kaia Labrenza, umożliwiła tak różnorodną wystawę, którą można oglądać w Prinzenpalais od 19 sierpnia2021 do . Od 1992 Kai Labrenza nie rozstaje się z kamerą i aparatem, dokumentując wydarzenia i krajobrazy regionu. Labrenza przekazał dużą część swoich zbiorów do Archiwum Państwowego w Szlezwiku-Holsztynie. Projektując wystawę, można było sięgnąć do bogatego zbioru fotografii, materiałów prasowych, rekwizytów, plakatów i artykułów oraz do rozległej wiedzy kolekcjonera, który aktywnie ją wspierał. Obejmuje ona szerokie spektrum zagadnień, od kręcenia filmów po ich archiwizację dla przyszłych pokoleń, a różnorodny program towarzyszący oferuje podróże w „Krainę filmową Schleswig-Holstein”. Oprócz wykładów odbywają się pokazy filmowe w archiwum państwowym oraz w kinie Schleswig Capitol. Zainteresowani mogą udać się na poszukiwanie śladów i tropów filmowych z koneserem filmu Kaiem Labrenzem.
Innym ogniwem łączącym Landesarchiv Schleswig - Holsteinz produkcją filmową między Morzem Północnym a Morzem Bałtyckim, jest Landesfilmarchiv Schleswig-Holstein. Filmoteka Państwowa Schleswig-Holstein od 35 lat gromadzi dokumentację filmową o charakterze regionalnym, która nie była dotychczas zarchiwizowana, i która była narażona na zniszczenie lub zapomnienie. To raczej nie odcinki „Landesarzt” czy wielkie filmy, ale przede wszystkim wiele małych filmowych skarbów, z których często dostępny jest tylko jeden egzemplarz, są przedmiotem szczególnej troski filmoteki.
U podstaw powołania w 1987 r. filmoteki (Landesfilmarchiv) przy Landesarchiv Schleswig-Holstein, było przejęcie materiałów filmowych od kilońskiej firmy Nordmark - Film działającej od 1920 roku. Obecnie w zbiorach filmoteki znajdują się również liczne nagrania filmowców amatorów, władz państwowych, policji oraz filmy przemysłowe.Od 1987 roku obszar odpowiedzialności archiwum państwowego uległ znacznemu poszerzeniu o profesjonalną archiwizację materiałów filmowych.
Niewątpliwie tego typu wystawy i tego typu dokumentacja jest szalenie atrakcyjna dla publiczności, która lubi, gdy przemawiają do niej ruchome obrazy, ulubieni bohaterowie filmowi lub miejsca, które rozpoznają – prawda czasu i prawda ekranu, „widzialność obcowania człowieka z materią”(K. Irzykowski) – tyle wrażeń, emocji i skojarzeń.

Więcej:

„Urlaubsort – Tatort – Drehort! 100 Jahre Filmset Schleswig-Holstein“

Jolanta Leśniewska
AP Płock/O Kutno


Poprawiony (wtorek, 31 sierpnia 2021 16:54)

 


Międzynarodowy Tydzień
Archiwów
5 - 9 czerwca 2023

ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology