Białoruś: „Mińska Fabryka Traktorów: powstanie i rozwój w dokumentach archiwalnych” – wystawa internetowa

Z okazji 75. rocznicy powstania Mińskiej Fabryki Traktorów Archiwum Państwowe Obwodu Mińskiego przygotowało wystawę opartą na przechowywanych we własnym zasobie materiałach archiwalnych.
Oficjalnie przedsiębiorstwo odlicza swoją historię od 29 maja 1946 r. (od dekretu Rady Ministrów ZSRR nr 1142 o budowie Mińskiej Fabryki Traktorów Ministerstwa Techniki Rolniczej), jednak prehistoria zakładu rozpoczęła się w 1939 r., kiedy Rada Komisarzy Ludowych ZSRR podjęła uchwałę w sprawie przebudowy istniejących i budowy nowych fabryk samolotów. Zgodnie z tym dokumentem, w Mińsku rozpoczęła się budowa jednej z największych w Związku Sowieckim fabryk ciężkich bombowców.
W wyniku II wojny Białoruś poniosła ogromne straty ludzkie i materialne. Podstawowym powojennym zadaniem była odbudowa zniszczonej republiki i jej gospodarki, a rolnictwo pilnie potrzebowało technologii. Mińska Fabryka Traktorów stała się przedsiębiorstwem o znaczeniu ogólnopaństwowym, a decyzja o budowie fabryki przesądziła o przyszłości powojennego Mińska, który stał się głównym ośrodkiem politycznym i przemysłowym sowieckiej Białorusi. Los stolicy i setek tysięcy ludzi związany został z rozwojem zakładu. Budowa wielkiego przemysłowego giganta przyczyniła się do rozwoju infrastruktury, nauki, napływu wykwalifikowanych specjalistów z innych republik oraz rozwoju szkolenia zawodowego.

Pierwszym produktem zakładu był silnik rozruchowy, a produkcję ciągników rozpoczęto od pojazdów gąsienicowych. W 1953 r. rozpoczęto produkcję ciągników na oponach pneumatycznych, co zadecydowało o dalszej specjalizacji przedsiębiorstwa. Dziś Mińska Fabryka Traktorów opracowuje, produkuje i eksportuje ciągniki kołowe i gąsienicowe marki „BIAŁORUŚ” o zakresie mocy od 9 do 355 koni mechanicznych w ponad 200 opcjach montażowych dla wszystkich warunków klimatycznych i eksploatacyjnych, a także maszyny specjalnego przeznaczenia, osprzęt, szeroki asortyment pługów itp. oraz części zamienne do wszystkich produktów. W swojej 75-letniej historii firma zdobyła wiele nagród i wyróżnień państwowych oraz na międzynarodowych wystawach specjalistycznych. Obecnie fabryka działa na rynkach ponad 60 krajów w różnych częściach świata, a marka „BIAŁORUŚ” jest znana na wszystkich kontynentach.

Więcej:

МИНСКИЙ ТРАКТОРНЫЙ ЗАВОД: СТАНОВЛЕНИЕ И РАЗВИТИЕ В АРХИВНЫХ ДОКУМЕНТАХ

oprac.

Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Legnica

Poprawiony (niedziela, 20 czerwca 2021 11:34)

 
ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology