Czechy. Konferencja o kryzysach lat 1918–1922

Archiwum Narodowe w Pradze, we współpracy z Instytutem Historii Czeskiej Akademii Nauk, organizuje konferencję pt. „Od kryzysu do kryzysu: Czechosłowacja i Europa w latach 1918–1922”, która planowana jest w dniach 24-25 września 2020 r. w budynku Archiwum Narodowego (Národní archiv, Archivní 2257/4, 149 00 Praha).

Organizatorzy w ten sposób zapowiadają planowaną konferencję: „I wojna światowa i wywołane przez nią problemy w postaci trudnej sytuacji dużych grup ludności, wraz z rosnącym chaosem i trudnościami w zaopatrzeniu, uwypukliły istniejące nierówności społeczne i wywołały protesty, które trwały również po zakończeniu Wielkiej Wojnie, upadku czterech monarchii i powstaniu w ich miejscu szeregu nowych państw. Po nich nastąpiły nie tylko kolejne, liczne konflikty zbrojne, ale także wiele wewnętrznych kryzysów politycznych i społecznych (głód, strajki), zarówno w Czechosłowacji, jak i w krajach sąsiednich, jak choćby liczne powstania w Niemczech lub zwrot w wewnętrznym rozwoju Węgier. Wszystko działo się na tle rosyjskiej rewolucji bolszewickiej i wojny domowej lat 1917–1922 na terytorium byłego imperium carskiego”.

Celem konferencji jest krytycznego analiza okresu pierwszych lat państwa czechosłowackiego, porównanie przebiegu napięć społecznych, ich odzwierciedlenie w polityce wewnętrznej, wysiłków krajowych elit politycznych zmierzających do ustabilizowania gospodarki, na tle podobnych działań w krajach sąsiednich. Biorąc pod uwagę duży zakres tematyczny, organizatorzy proponują następujące obszary badawcze:

- napięcia społeczne i ich formy (strajki, demonstracje, marsze głodowe);

- poszukiwania rozwiązań (rozwiązanie kryzysu zaopatrzenie, reformy polityczne i administracyjne);

- sytuacja w zakresie bezpieczeństwa (siły porządkowe, ich narodowość, działania polityczne i organizacyjne, granice prawne);

- problem narodowościowe (w dziedzinie społecznej, politycznej i administracyjnej);

- ruch graniczny (migracja ludności przed wojnami, kwestia jeńców i ich repatriacja, emigracja polityczna, zwłaszcza z terytorium byłego imperium carskiego);

- refleksje kulturowe na temat powojennych kryzysów w sztuce, literaturze i filmie.

Zainteresowani mogą rejestrować się do dnia 1 sierpnia 2020 r. W zgłoszeniu należy podać tytuł referatu i jego streszczenie do 500 znaków, jak również miejsce pracy i pełne tytuły naukowe. Zgłoszenia należy przesyłać na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Językami konferencyjnymi będą: czeski, słowacki, angielski, rosyjski, niemiecki (bez tłumaczeń).

Organizatorzy konferencji zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów. Wygłoszone referaty, zostaną opublikowane w recenzowanym czasopiśmie „Paginae historiae”. Komitet organizacyjny tworzą: Emil Voráček (Instytut Historii Akademii Nauk Republiki Czeskiej), David Hubený (Archiwum Narodowe w Pradze), Miroslav Šepták (Archiwum Narodowe w Pradze)

 Więcej:
OD KRIZE KE KRIZI: Československo a Evropa 1918–1922

AP Wrocław  O/Jelenia Góra

Poprawiony (środa, 27 maja 2020 18:42)

 


Międzynarodowy Tydzień
Archiwów
5 - 9 czerwca 2023

ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology