Naukowy Portal Archiwalny

BIAŁORUŚ: Logo archiwalne

Od 19 listopada 2009 r., na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości Republiki Białorusi, obowiązuje oficjalne logo Departamentu Archiwów i Biurowości Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Białorusi (odpowiednik Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Polsce).


fot. Archivy Belarusi


Logo przedstawia lakową pieczęć w kolorze brązowym, na środku której umieszczono srebrną, stylizowaną literę „A”. Litera „ułożona” jest z dwóch rozwiniętych pasów papieru, stykających się u góry, a rolę poprzecznej kreski w literze pełni wyobrażenie gęsiego pióra. Wokół biegnie napis „DEPARTAMENT ARCHIWÓW I BIUROWOŚCI”.

Wiecej

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica

Poprawiony (wtorek, 24 listopada 2009 08:25)

 

ROSJA – Plan wystaw archiwalnych na 2010

Niezwykle interesująco przedstawia się plan wystaw archiwalnych na rok 2010, upubliczniony właśnie na stronach internetowych rosyjskich archiwów federalnych. Już 17 grudnia tego roku (do marca 2010 r.) zostanie otwarta wystawa poświęcona Antoniemu Czechowowi z okazji 150-lecia jego urodzin (w 1860 r.). W marcu-czerwcu 2010 r., we współpracy z Departamentem Archiwów i Biurowości Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Białorusi, będzie miała miejsce wystawa pt. „Społeczeństwo sowieckie i wojna (1941-1945)”. Z kolei w lipcu i sierpniu można będzie obejrzeć wystawę z okazji 30-lecia zorganizowanych w Moskwie w 1980 r. letnich Igrzysk Olimpijskich (m. in. z eksponatami z Muzeum Historii Sportu). Cykl wystaw, pod koniec przyszłego roku, zakończą „Archiwalne tajemnice. 90-lecie powstania Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej”; współpracę zapowiada Archiwum Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica

Poprawiony (poniedziałek, 23 listopada 2009 18:29)

 

NIEMCY: Heskie laury archiwalne 2009 rozdane.

Tym razem główna nagroda  archiwalna w kategorii małych , niepaństwowych, w szczególności komunalnych  archiwów zajmujących się ochroną dóbr kultury i dziedzictwa archiwalnego Hesji  ufundowana przez Sparkassen-Kulturstiftung Hessen-Thüringen wspólnie z Landesverband Hessen im Verband deutscher Archivarinnen und Archivare e.V. – (VdA) została przyznana dla archiwum Dokumentesammlung Herder-Institut w Marburgu.

Nagroda jest przyznawana  już piąty rok  i do tej pory jej laureatami byli Stadtarchiv Pfungstadt (2005), Stadtarchiv Eschwege (2006)Kreisarchiv Gießen (2007), "Stiftung Archiv der Deutschen Frauenbewegung“ Kassel (2008).

W uzasadnieniu swojej decyzji eksperckie jury podkreśliło szczególne zasługi w pozyskiwaniu, zabezpieczaniu i udostępnianiu  cennych zasobów archiwalnych przejętych przez Instytut Herdera w 2006 roku ze źródeł prywatnych. W kręgu zainteresowań IH znajduje się przede wszystkim  historia  Niemiec na obszarze Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Do jej dziejów Instytut zgromadził znaczące zbiory dokumentów.  Doceniono tu w sposób szczególny, przejęcie  niezwykle cennego  Archiwum Rycerstwa Bałtyckiego (Archiv der Baltischen Ritterschaften), - akta złożone zostały HI w 1955 roku jako depozyt - a także zabezpieczenie i udostępnienie uważanych za zaginione, sfilmowanych zasobów archiwalnych  znajdujących się w 1940 roku w Rydze, które umownie nazwane zostały Baltischen Archivfilme. Kopie dokumentów zostały wykonane na przełomie 1939/1940 w momencie przesiedlania ludności niemieckiej z krajów bałtyckich min. na tereny Kraju Warty.

 

Poprawiony (sobota, 21 listopada 2009 07:50)

Więcej…

 

AUSTRIA: Życie na podsłuchu w stylu Biedermeier.

Ten tytuł to świadome nawiązanie do znakomitego niemieckiego filmu Floriana Henckel von Donnersmarck użyty dla zobrazowania treści najnowszej publikacji opartej na materiałach Österreichischen Staatsarchiv /ÖSTA/. Baden bei Wien. Im Visier der Geheimpolizei - Spionage, Alltagsfrust und Badelust vor 200 Jahren” (w dosłownym tłumaczeniu „Baden koło Wiednia. Optyka tajnej policji- szpiegostwo, znudzenie codziennością i zamiłowanie do wód  200 lat temu”) autorstwa   Friedricha Schembora będzie miała swoją promocję 25 listopada w siedzibie archiwum,  z udziałem  Prof. Dr. Lorenza Mikoletzkyego Dyrektora Generalnego ÖSTA i Rudolfa Maurera szefa Stadtarchivs w Baden.

 


fot ÖSTA


Poprawiony (wtorek, 17 listopada 2009 19:17)

Więcej…

 

CZECHY: Seminarium o plakatach w archiwach

Okręgowe Archiwum Państwowe w Pradze (Státní oblastní archiv v Praze) oraz Stowarzyszenie Czeskich Archiwistów (Česká archivní společnost) zapraszają na seminarium pt. „Plakaty w czeskich archiwach i muzeach” (Plakáty v českých archivech a muzeích), które odbędzie się w czwartek, 10 grudnia 2009 r. w salach Archiwum narodowego w Pradze (Národní archiv v Praze), Archivní 4, Praha 4 – Chodovec, początek o godz. 9:00.
Zadaniem seminarium ma być przybliżenie problematyki plakatu z punktu widzenia różnych dyscyplin naukowych. Tematem poszczególnych referatów będą z jednej strony dzieje plakatu, z drugiej zaś metody porządkowania zbiorów plakatów oraz ich digitalizacja.
Szczegółowy program seminarium dostępny w jezyku czeskim (PDF)

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Jelenia Góra

Tagi:

Poprawiony (poniedziałek, 16 listopada 2009 18:46)

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ


W warsztacie archiwisty

pdf prezentacji

Agnieszki Michalewicz pt.:

Kwalifikacja archiwalnai porządkowanie akt osobowych

– ze szczególnym uwzględnieniem akt osobowych kategorii A.


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology