Naukowy Portal Archiwalny

POLSKA: Spotkanie Grupy Archiwów Europy Środkowej na Zamku Królewskim w Warszawie

Dnia 11 grudnia 2009 roku o godzinie 18.00 w historycznych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli Grupy Archiwów Europy Środkowej.
Polskę reprezentować będą: Leszek Hensel –ambasador Współpracy Wyszehradzkiej, Hanna Krajewska – Prezes Polskiego Towarzystwa Archiwalnego oraz Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Krzysztof Stryjkowski.
Spotkanie swą obecnością zaszczycą także Maria Ryantova – Stowarzyszenie Archiwistów Czeskich, Zuzana Kollarova - Stowarzyszenie Archiwistów Słowackich oraz Laslo Szogi - Stowarzyszenie Archiwistów Węgierskich, którzy przedstawią informacje na temat aktualnej sytuacji w archiwistyce w swoich krajach.
Obrady uświetni program artystyczny Andrzeja Zagdańskiego oraz prezentacja – i degustacja – ciastka „Visegradka”, oryginalnego wypieku skomponowanego specjalnie dla uczczenia współpracy archiwów Europy Środkowej.

dr Hanna Krajewska
Polskie Towarzystwo Archiwalne

Poprawiony (środa, 02 grudnia 2009 15:44)

 

POLSKA: Szukaj w archiwach! System ZoSIA dostępny dla internautów.

Narodowe Archiwum Cyfrowe ukończyło kolejny etap prac nad Zintegrowanym Systemem Informacji Archiwalnej. Na stronie internetowej www.szukajwarchiwach.pl można korzystać z testowej wersji systemu ZoSIA.
Na obecnym etapie użytkownicy mogą przeszukiwać informacje o milionie jednostek archiwalnych z Archiwów Państwowych w Poznaniu oraz Lublinie (wraz z oddziałami).
W przypadku lubelskiej instytucji, w Internecie można oglądać również kopie cyfrowe zbiorów tego archiwum. Są to m.in. zdigitalizowane materiały Urzędu Wojewódzkiego Lubelskiego (1919 -1939), Związku Walki Zbrojnej - lubelskiego okręgu Armii Krajowej (1940-1945), Polskiej Armii Wyzwoleńczej (1950) czy Komendy Obrońców Polski (1940-1943). Liczba skanów w systemie będzie stale rosła.

 

 

Rozpoczęcie testów internetowej wyszukiwarki jest jednym z etapów projektu, który nosi roboczą nazwę Zintegrowany System Informacji Archiwalnej „ZoSIA”. Został on zainicjowany w 2007 roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr Sławomira Radonia. Celem tej inicjatywy jest stworzenie narzędzia do opracowywania oraz udostępniania w Internecie zbiorów archiwów państwowych. Zadanie to zostało powierzone Narodowemu Archiwum Cyfrowemu i jest najważniejszym projektem realizowanym przez NAC.
Więcej informacji o Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej ZoSIA można znaleźć na http://www.nac.gov.pl/ZoSIA

Zapraszamy do testowania: www.szukajwarchiwach.pl

oprac. Marta Niewiadomska-Guentzel
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Poprawiony (wtorek, 01 grudnia 2009 12:57)

 

CZECHY: Seksowni pracownicy bibliotek. Archiwiści zazdroszczą?

Czescy archiwiści, na swojej stronie internetowej, zwracają uwagę na najnowszą prezentacją pokrewnego zawodu, a mianowicie bibliotekarstwa. Otóż na dniach ma się ukazać kalendarz na rok 2010, przedstawiający zdjęcia nagich bibliotekarek i bibliotekarzy, pt. „Bibliotekarze są seksy!”. Kalendarz przygotowali studenci Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Zdjęcia wykonał w pomieszczeniach nowoczesnej Biblioteki Krajowej im. Masaryka w Brnie fotograf Miroslav Pospíšil.
„Kalendarz ten ma jeden wielki cel, zburzyć potoczne wyobrażenia o tym, że bibliotekarze są aseksualni, i pracują w szarych i nieciekawych miejscach. Przestańmy postrzegać bibliotekarza jako starą damę, siedzącą za blatem w brzydkich swetrze, okularach zsuniętych do połowy nosa i ze znudzonym wyrazem twarzy. Bibliotekarze XXI wieku są inni”, oświadczyła Olga Biernátová, która zajmowała się organizacją całego projektu.
Kalendarz ma być za parę dni dostępny na stronie Greaders.cz.

Informacje z serwisu lidovky.cz

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Jelenia Góra

Tagi:

Poprawiony (wtorek, 01 grudnia 2009 12:27)

 

NIEMCY: Uwaga na Hauptmanna von Köpenick.

Te wydarzenia sprzed 100 lat miały miejsce naprawdę, choć klimatem bardziej przypominają „CK Dezerterów”, co już sygnalizuje, że były co najmniej sympatyczne. Dziś historia pomysłowego szewca, Wilhelma Voigta przypomniana została w publikacji Stadtarchiv Völklingen, w cyklu zeszytów: Einblick in der Stadtarchiv- Völklinger Schätze (Skarby Völklinger z archiwum miejskiego) „Der Köpenicker (Räuber) Hauptmann” ,czyli „Kapitan (hultaj) z Köpenick”.

A było to tak;
Wilhelm Voigt po opuszczeniu więzienia, gdzie przebywał do 1906 roku za drobne występki bezskutecznie próbował się gdzieś osiedlić, ale niegdzie go nie chciano. Będąc w desperacji zakupił w sklepie ze starzyzną mundur kapitana armii pruskiej, i tak wystrojony pojawił się w Köpenick,  wówczas miasteczko koło Berlina. Dzięki przebraniu i dystynkcjom podporządkował sobie mały oddział żołnierzy, a następnie  w tym towarzystwie udał się do ratusza, gdzie aresztował  burmistrza i przejął kasę za pokwitowaniem. Następnie dostarczył burmistrza pociągiem do Berlina  i kazał żołnierzom zaprowadzić go do berlińskiego odwachu. Wydarzenie wprowadziło władze pruskie w lekkie zakłopotanie, a żart  Hauptmanna Köpenik  stał się znany w całym Cesarstwie. Sam  cesarz Wilhelma II śmiał się do łez. Po odsiedzeniu krótkiego wyroku Voigt przybył do Völklinger (Saara) i opowiedział swoją historię, która spisana znajduje się w archiwum miejskim. Historia ta stała się inspiracją Carla Zuckmayera, który w 1931 napisał sztukę "Kapitan z Köpenick", ostro krytykującą pruski dryl i biurokratyczne, ślepe posłuszeństwo. Dla Köpenick, dzisiejszej dzielnicy Berlina, to ciekawa linia promocji i wspólnego świętowania. Organizuje się tam na pamiątkę tego zabawnego wydarzenia "Lato w Köpenick" - lokalne święto, które rozpoczyna  inscenizacja wydarzeń z czerwca 1906 roku.
Obecnie na schodach ratusza w  Köpenick stoi odlany w brązie Wilhelm Voigt, w płaszczu kaprala i miło uśmiecha się do ludzi

 

Opracowała na podstawie: http://www.augias.net/
Jolanta Leśniewska
AP Kutno

Poprawiony (czwartek, 26 listopada 2009 23:01)

 

WŁOCHY: II Narodowa Konferencja Archiwów

W dniach 19- 21 listopada 2009 w Bolonii odbyła się Druga Narodowa Konferencja Archiwów włoskich pod hasłem "fare sistema"- Stworzyć system. Pierwsza konferencja odbyła sie przed dziesięciu laty.W tym czasie pojawiły się przed archiwistyką nowe wyzwania, choć wiele z poruszanych przed dziesięciu laty problemów zachowało nadal swoją aktualność. Jednym z istotnych wyzwań jest sygnalizowana przez wiele podmiotów publicznych i prywatnych zarządzających archiwami propozycja opracowania wspólnego programu działań mającego na celu racjonalizację zarządzania i korzystania publicznego z narodowego zasobu archiwalnego. Pod tym kątem opracowano program naukowy konferencji.


Zaprezentowano wersję roboczą Portale del Sistema Archivistico Nazionale (Portal Narodowego Systemu Archiwistycznego)

 

Poprawiony (czwartek, 26 listopada 2009 21:30)

Więcej…

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ


W warsztacie archiwisty

pdf prezentacji

Agnieszki Michalewicz pt.:

Kwalifikacja archiwalnai porządkowanie akt osobowych

– ze szczególnym uwzględnieniem akt osobowych kategorii A.


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology